Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Lite oljefunn på Boomerang
    Olje og gass

    Lite oljefunn på Boomerang

    Av Halfdan Carstensseptember 17, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    VNG har funnet olje i øvre jura sandsteiner med gode reservoaegenskaper. Opp til 30 millioner fat kan være påvist.
    Boomerang-prospektet er stort, og foreløpig har det blitt påvist opp mot 30 millioner fat olje. VNG skal nå bore en brønn lengre nord, og det er gode muligheter for at funnet kan være mye større.

    Boomerang-prospektet er stort, og foreløpig har det blitt påvist opp mot 30 millioner fat olje. VNG skal nå bore en brønn lengre nord, og det er gode muligheter for at funnet kan være mye større.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Faroe Petroleum skriver i en pressemelding at det er gjort et oljefunn på prospektet Bommerang (6406/12-4) ved siden av Pil-funnet i Norskehavet.
    «Brønn 6406/12-4 S ble boret omlag 33 kilometer sørvest for Njordfeltet i den sørlige delen av Norskehavet og omtrent 1,7 kilometer sørøst for funnbrønn 6406/12-3 S (Pil),» skriver Oljedirektoratet i en pressemelding.
    Primært letemål med brønn 6406/12-4 S var å påvise petroleum i øvre jura sandsteiner i et sørvestlig segment som grenser til funnet Pil.
    «Brønnen påtraff en om lag 590 meter tykk enhet med øvre jura bergarter, hvorav 20 meter med sandstein (Rognformasjonen) med god reservoarkvalitet,» skriver Oljedirektoratet.
    Sekundært letemål var å påvise petroleum i øvre jura bergarter (sandsteiner i intra Melkeformasjonen), samt dyp til hydrokarbonkontakter. Brønnen påtraff 368 meter med sandsteiner i Melkeformasjonen med varierende kvalitet og med spor av olje. Faroe skriver at det ble også påvist olje i 80 meter i Melkeformasjonen, men med dårligere reservoarkvalitet enn i de yngre sandsteinene.
    Et sidesteg (6406/12-4 A ) fant 530 med jura sandsteiner (gross) med dårlig reservoarkvalitet og kun spor av hydrokarboner. Brønnen er derfor klassifisert som tørr. Hensikten med brønnen var å påvise petroleum i øvre jura reservoarbergarter (sandsteiner i intra Spekk- og intra Melkeformasjonen) i et sørlig segment som grenser til Pil.
    Størrelsen på funnet i hovedprospektet anslås til mellom 13 og 31 millioner fat o.e.
    Les historien om Pil: «A company maker«.

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.