Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Bygger ut ni milloner fat o.e.
    Olje og gass

    Bygger ut ni milloner fat o.e.

    By Halfdan Carstensjanuar 16, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det norske vil bygge ut Viper-Kobra - to små funn i Alvheim-området. Planen er at om lag 7500 fat vil strømme til Alvheim FPSO hver dag sent i 2016.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Viper-Kobra ligger i Alvheim-området og er to separate funn med et mulig sammenkoblet reservoar. Kobra ble funnet i 1997 (PL 203) og Viper (PL 203) i 2009. Viper-Kobra ikke er et eget felt, men en del av Alvheimfeltet, og utbyggingen inngår derfor i PUD for Alvheim på lik linje med de andre strukturene i området.

    De to reservoarene inneholder hver rundt 4 millioner fat utvinnbar olje. Sammen med noe gass er de samlede utvinnbare reservene anslått til totalt 9 millioner fat oljeekvivalenter.

    – Vi har eksisterende infrastruktur i området som gjør dette lønnsomt, og nøkkelen er at vi klarer å bygge ut begge funnene med samme infrastruktur. På denne måten utnytter vi ressursene maksimalt, sier direktør for teknologi og feltutvikling Øyvind Bratsberg i Det norske.

    Det er estimert at brønnene skal produsere en daglig snittrate på 7500 fat oljeekvivalenter.

    Lundin Petroleum har på få år bygget opp en solid portefølje på norsk sokkel. Filosofien er å være god i noen få, utvalgte områder, og ett av satsingsområdene er den sørlige delen av Vikinggrabenen og langs flankene av denne. Mørk brun farge viser hvor Lundin er operatør, mens lys brun farge viser lisenser hvor de er partner. I tillegg til Luno-funnet er Lundin i det samme området også med på Jotun-feltet som produserer omtrent 8000 fat per dag (Lundin har 7 %) og utbyggingen av Alvheim-feltet med 150 millioner fat i reserver (Lundin har 15 %). © Lundin Petroleum
    Lundin Petroleum har på få år bygget opp en solid portefølje på norsk sokkel. Filosofien er å være god i noen få, utvalgte områder, og ett av satsingsområdene er den sørlige delen av Vikinggrabenen og langs flankene av denne. Mørk brun farge viser hvor Lundin er operatør, mens lys brun farge viser lisenser hvor de er partner. I tillegg til Luno-funnet er Lundin i det samme området også med på Jotun-feltet som produserer omtrent 8000 fat per dag (Lundin har 7 %) og utbyggingen av Alvheim-feltet med 150 millioner fat i reserver (Lundin har 15 %).
    © Lundin Petroleum

    Utbyggingskostnaden for Viper-Kobra er beregnet til rundt 1,8 milliarder kroner. Dette inkluderer boring av to brønner, havbunnsinstallasjoner, rørledninger og oppkobling.

    – Selv om dette trolig er av de minste funnene på norsk sokkel som bygges ut, så er det en god økonomi og viktig for oss. Utbyggingen er godkjent i Det norske, og partnerne har gitt sin tilslutning, sier Bratsberg.

    Utbyggingen vil foregå via en ny havbunnsinstallasjon med rørledning til Volund. De fire brønnslissene er tiltenkt en brønn fra Viper og en fra Kobra, samt to til eventuelle fremtidige brønner i området.

    De første kontraktene er planlagt å tildeles i januar 2015. Boring av brønner vil trolig starte opp våren 2016. Installasjon av brønnrammer og oppkobling vil finne sted i september samme år, og produksjonsstart er planlagt til årsskiftet 2016/2017.

    Eierandelene i Viper-Kobra er den samme som for Alvheim-lisensen: Det norske (operatør) 65 prosent, ConocoPhillips 20 prosent og Lundin med 15 prosent.

    Related Posts

    Energisikkerhet over klimamål

    juli 21, 2026

    Carmen snevres inn

    juli 9, 2026

    Vurderer CO2-lagring ved Wisting

    juli 4, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kosmisk stråling: Siggjo, Sunnhordland
    Jul 23, 2026

    Kosmisk stråling: Siggjo, Sunnhordland

    Tidlig oljeutdrivning betyr ikke prospektivitet
    Jul 21, 2026

    Tidlig oljeutdrivning betyr ikke prospektivitet

    En flamme som brenner evig 
    Jul 16, 2026

    En flamme som brenner evig 

    Slik så Norge ut i trias
    Jul 14, 2026

    Slik så Norge ut i trias

    Et spektakulært himmelfenomen
    Jul 09, 2026

    Et spektakulært himmelfenomen

    Guinea-Conakry: From quiet frontier to regional contender
    Jul 24, 2026

    Guinea-Conakry: From quiet frontier to regional contender

    The class of ’71
    Jul 24, 2026

    The class of ’71

    Seismic reflections – lithological boundaries or timelines?
    Jul 23, 2026

    Seismic reflections – lithological boundaries or timelines?

    How decommissioning slowly becomes more of an integral part of the E&P cycle
    Jul 22, 2026

    How decommissioning slowly becomes more of an integral part of the E&P cycle

    The Sinapa saga
    Jul 21, 2026

    The Sinapa saga

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.