Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » En slående sammenheng
    Olje og gass

    En slående sammenheng

    Av Halfdan Carstensmai 21, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Et stort antall brønner i Barentshavet viser nå en klar korrelasjon mellom EM-respons og tilstedeværelse av hydrokarboner.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Resultatet burde ikke være overraskende, sier adm. dir. Jonny Hesthammer i Atlantic Petroleum Norway.
    Han sikter til prospektet Bjaaland tett opp til Wisting-funnet. Brønn 7324/8-2 var tørr, og det var ingen respons på EM-dataene rundt lokasjonen («Suksess for EM-data»).
    Hesthammer viser til at Bjaaland var et grunt prospekt (ca. 500 meter under havbunnen) i et område hvor EM-data har vist seg å fungere svært godt. Han trekker frem Wisting, Wisting Alternative, Hanssen, Mercury, Atlantis og Apollo hvor EM ga «rett svar» før boring.
    – Det siste halvannet året har det blitt boret en rekke brønner i Barentshavet hvor EM-data har vært tilgjengelig i forkant, og den eneste overraskelsen så langt er kanskje Pingvin som var lokalisert like utenfor en kraftig EM-anomali, men som likevel påviste en tynn gass-sone ved borelokasjonen, forteller Hesthammer.
    Han fremholder at manglende EM-respons rundt borelokaliteten kan skyldes høy bakgrunnsresistivitet kombinert med variabel reservoarkvalitet der brønnen ble boret.
    – Sandsteiner med lav porøsitet og permeabilitet øker vannmetningen og senker resistiviteten, spesielt nær gass-vannkontakten, forklarer geologen.
    For resten av brønnene kan han glede seg over en svært god korrelasjon mellom styrken på EM-anomalien og brønnresultatet. Resultatene fra Barentshavet styrker derfor Hesthammers tro på bruk av EM-data i leting etter olje og gass.
    – I Barentshavet har jeg nå en database på 20 brønner hvor EM-data dekker borelokasjonen. Totalt 8 av disse er funn, mens 12 er tørre eller klart ikke-kommersielle. Det kan enkelt vises at sammenhengen mellom EM-respons og hydrokarbonmengde er slående, poengterer Hesthammer.
    Men tilgang på EM data fjerner naturligvis ikke behovet for å gjøre grundige, integrerte analyser. Det er mye annet enn hydrokarboner som kan gi en kraftig EM-respons, og så langt viser Hesthammers statistikk at ca. 25 % av alle brønner på verdensbasis (snart 100 brønner) som bores på en kraftig EM-anomali påtreffer noe annet resistivt enn hydrokarboner. Sagt med andre ord er dette en funnrate på 75 %.
    – På den annen side viser dataene at mindre enn 3 % av brønnene som har blitt boret på en svak eller manglende EM-anomali har påtruffet kommersielle mengder med hydrokarboner.
    Statistikken viser derfor med all tydelighet at det skal svært gode grunner til å bore en letebrønn uten at den er understøttet av en god EM-anomali. Kanskje er det derfor på tide at industrien tar denne type data på alvor?
    – Dataene taler et tydelig språk, og det har etter min mening tatt alt for lang tid å implementere EM-analyser som en naturlig del av prospektevalueringen. Men jeg ser heldigvis nå at flere og flere oljeselskapene beveger seg i riktig retning, om enn noe langsomt, avslutter Jonny Hesthammer.

    RELATERTE SAKER

    Mer ressurser til Haltenbanken-felt

    september 11, 2025

    Fundamentet for verdiskaping

    september 8, 2025

    To nye oljefunn – minst

    august 28, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Synkitter: En ny type storskala avsetning på norsk sokkel
    Sep 12, 2025

    Synkitter: En ny type storskala avsetning på norsk sokkel

    Nådde Nordpolen 
    Sep 09, 2025

    Nådde Nordpolen 

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 
    Sep 05, 2025

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 

    Ny storsatsing i Polhavet
    Sep 03, 2025

    Ny storsatsing i Polhavet

    Sølv: Akersberget
    Sep 01, 2025

    Sølv: Akersberget

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.