Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Forbrødring over landegrensen
    Olje og gass

    Forbrødring over landegrensen

    By Guest Authorjuni 21, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Et seminar om dannelse av olje og gass i Arktis som ble holdt på Svalbard i slutten av april viser at forskerne hever seg høyt over politiske intrigemakeri.
    Foto: Dag Karlsen
    Deltakerne på Barentshavseminaret foran UNIS.

    Deltakerne på Barentshavseminaret foran UNIS.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Forskere fra 5 land var samlet på UNIS i slutten av april for å diskutere geologien på russisk og norsk side av delelinjen i Barentshavet. Fokus var denne gang på nye modeller for å forstå dannelsen av petroleum i dette enorme området.
    Professor Snorre Olaussen ved UNIS var, sammen med Prof. Dr. Dag A. Karlsen fra universitetet i Oslo og Dr. Sverre Ohm fra oljeselskapet ConocoPhillips, vert for møtet. Møtet tiltrakk seg også deltakere fra flere oljeselskap som mener at man fortsatt er i den tidlige fasen av letevirksomheten i Barentshavet.
    Aktive russere
    I lys av at letevirksomheten etter olje og gass beveger seg i østlig retning i Barentshavet, og på bakgrunn av svært store funn av olje og gass på russisk side, er det av største betydning for norske forskere og oljemiljøet å forstå geologien og petroleumssystemene på russisk side av delelinjen. Det er nå en gang slik at geologien ikke kjenner noen grenser.
    Dette er ikke mist viktig da den ti år lange «gråsoneproblematikken» nå er et tilbakelagt stadium, og samarbeid mellom forskere er viktig svært viktig i en periode der enkelte mener den politisk dialogen har litt trange kår.
    Derfor var det svært gledelig og nyttig med en delegasjon på 4 russiske forskere fra Moskva State University. De viste rem resultater av sitt arbeid på russisk side og deltok ivrig i en åpen debatt der faglig utvikling var motivasjonen.
    Deltakerne var også begeistret over strålende sol døgnet rundt, samt turer med så vel hundeslede og snøskuter for å se geologi der sol og varme har tint bort snøen. Snøspurv og Svalbard-rein skapte begeistring, mens isbjørn (heldigvis) glimret med sitt fravær.
    Møtedeltagerne fremhevet betydningen av forbrødring inne forskning i en tid da enkelte fremhever problemer i øst-vest samarbeidet. Deltakerne på møtet opplevde imidlertid ikke noe til denne konflikten. Konklusjonen er at Svalbard er en førsteklasses «venue» for møter og samarbeid innen arktisk forskning.
    Svalbard som innfallsport
    Barentshavet og områdene på Svalbard er av største viktighet for å forstå oljegeologien i hele Arktis. Disse regioner vil i de kommende tiår – uavhengig av norsk politikk på området – være arena for betydelig letevirksomhet og enorme investeringer i leting etter olje og gass. De utgjør som kjent noen av de minst undersøke områder på kloden.
    Mens verdens befolkning går mot 11 milliarder allerede innen 80-90år, er det åpenbart at verden har behov for rimelig og tilgjengelig samt transportabel energi i et stadig akselererende tempo om man skal unngå geopolitisk uro grunnet skjevfordeling av ressurser.
    Da det fortsatt er en realitet at mer enn 80 prosent av all energibruk på kloden er basert på fossilt brennstoff (olje 31 %, kull 29 %, gass 22 %), er det ikke til å komme unna at Norge må påta seg et betydelig ansvar for en miljømessig fornuftig og mest mulig bærekraftig ressursutnyttelse av fossil energi.

    Related Posts

    Creating an NCS seismic expert

    november 4, 2025

    Predicting hydrocarbons in minutes

    oktober 31, 2025

    Grønnvasking som nytter

    oktober 30, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Viste bredden i geofagene
    Nov 07, 2025

    Viste bredden i geofagene

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte
    Nov 04, 2025

    Uten kandidater og kritiske metaller, intet grønt skifte

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting
    Nov 03, 2025

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland
    Oct 30, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring
    Oct 28, 2025

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring

    Sponge clasts in calciturbidites
    Nov 07, 2025

    Sponge clasts in calciturbidites

    EMGS in troubled waters
    Nov 06, 2025

    EMGS in troubled waters

    Fracture connectivity and power laws
    Nov 05, 2025

    Fracture connectivity and power laws

    Libya – exploration stories
    Nov 04, 2025

    Libya – exploration stories

    The forgotten science
    Nov 03, 2025

    The forgotten science

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.