Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Nå dreier det seg om olje
    Olje og gass

    Nå dreier det seg om olje

    By Halfdan Carstensjanuar 25, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    De to siste årenes oljefunn i Barentshavet har vært klart styrende for valget av blokker i den 23. konsesjonsrunden.
    I alt 54 blokker i Barentshavet ble utlyst i den 23. konsesjonsrunden. Kun 3 blokker ble utlyst i Norskehavet.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I Barentshavet har regjeringen utlyst 54 blokker i den 23. konsesjonsrunden. Vi ser en klar konsentrasjon i det fullstendig jomfruelige Barentshavet sørøst (tidligere omstridt område), samt i to områder hvor det er viktig å påvise tilleggsressurser til eksisterende oljefunn.

    Det ene området er på Lopphøgda nordøst av funnene Gohta og Alta. Det andre er rundt Wisting- og Hanssen-funnene, herunder én blokk på nordøstmarginen av Maudbassenget (hvorfra det muligens migrerer olje). Hele 13 blokker er utlyst på Bjarmelandsplattformen hvor EMGS har påvist en rekke EM-anomalier som er interessante å forfølge.

    I lys av blant annet lav oljepris blir det usedvanlig spennende å se hva utfallet av runden blir. Det får vi vite om ca. et og et halvt år. Fristen får å søke går ut 2. desember i år, og Olje- og energidepartementet trenger et halvt år på å evaluere søknadene (Med god hjelp av Oljedirektoratet) og ta beslutninger.

    «Petroleumsnæringen er Norges klart viktigste næring,» sier olje- og energiminister Tord Lien i forbindelse med utlysningen av 23. konsesjonsrunde, og legger til at det vil den også være i «overskuelig framtid».

    HH_seminar2015_1600x250

    Det har han selvsagt rett i (selv om mange feilaktig later til å tro at vi er på vei inn i en tid hvor fornybar energi dominerer). Derfor må man bare undre seg over den vedvarende kritikken mot oljenæringen fra veldig mange hold. På norsk sokkel har oljeindustriens skader på miljøet kun vært små, og langt fra graverende. Jeg tror det er lettere å påvise den skaden som fiskerne har påført det marine miljøet. Det gjelder både fiskebestanden og havbunnen med mange ruinerte kaldtvannsrev.

    Men la oss ikke sette én næring opp mot en annen. Norge trenger begge. Og verden trenger begge.

    Derfor sier olje- og energiministeren dette: «Petroleumsvirksomheten i Norge skjer under strenge krav til helse, miljø og sikkerhet og ivaretakelse av det ytre miljøet. Det tillegges stor vekt å sikre god sameksistens med andre næringer. Dette ligger også til grunn for 23. konsesjonsrunde, der det blant annet settes tidsbegrensninger for leteboring for å ivareta hensynet til viktige miljøverdier langs den faktiske/observerte iskanten (der isen til enhver tid befinner seg).»

    I Norskehavet er det kun utlyst tre blokker. Fire av blokkene som var tenkt tatt med i runden blir i stedet inkludert i TFO-ordningen. Årsaken er at det haster med å starte utforskningen.

    Den 26. februar inviterer Norsk Geologisk Forening og GeoPublishing til halvdagsseminar om 23. runde. Temaet er «Novel exploration ideas in 23. round acreage».

    Related Posts

    Øyner muligheter i Mistral

    april 22, 2026

    Sokkeloperatører samler krefter

    april 9, 2026

    Mange år (og fat) gjenstår

    mars 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen
    Apr 29, 2026

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen

    Følbart skjelv rystet Østlandet
    Apr 26, 2026

    Følbart skjelv rystet Østlandet

    Vår første geofysiker
    Apr 23, 2026

    Vår første geofysiker

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard
    Apr 21, 2026

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard

    Slik så Norge ut i silur
    Apr 16, 2026

    Slik så Norge ut i silur

    The subsurface is a key factor in explaining the poor result of the recent Danish CCS tender
    May 04, 2026

    The subsurface is a key factor in explaining the poor result of the recent Danish CCS tender

    Mistaking speed for progress
    May 01, 2026

    Mistaking speed for progress

    You may not be thinking about politics…
    Apr 30, 2026

    You may not be thinking about politics…

    Carbon capture and mineralisation pilots in the Middle East
    Apr 29, 2026

    Carbon capture and mineralisation pilots in the Middle East

    Eni’s success in the Kutei Basin continues
    Apr 28, 2026

    Eni’s success in the Kutei Basin continues

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.