Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ser små prospekter med vertikal 3D EM
    Olje og gass

    Ser små prospekter med vertikal 3D EM

    By Halfdan Carstensapril 15, 2018
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Et lite, uboret prospekt ligger og venter på oljeselskaper som tør å satse på ny teknologi.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Hvor lite kan et olje- og gassfelt være for å bli sett av EM-data?
    – Vi pleier å si at det må være ca. én km bredt, men vi har indikasjoner som tyder på at vi kan se hydrokarbonakkumulasjoner som er enda smalere, svarer Aslak Myklebostad, Global Sales & Marketing Director i PetroMarker
    Spørsmålet skyldes prospektet Zumba som Tullow Oil boret i 2015. Prospektet var de-risket med AVO-studier som viste kraftige anomalier. EM-data ble imidlertid ikke samlet inn. En mulig årsak kan være at prospektet var for smalt, og at det derfor ikke ville være mulig å se eventuelle hydrokarboner. Nå mener PetroMarker at de har utviklet en teknologi som kunne ha blitt benyttet i dette spesielle tilfellet.
    – Surveyen vi gjorde over det nordligste segmentet av Midgard-feltet på Haltenbanken i fjor (GEO 05/2017: «Godt egnet for nærfeltleting») viser tydelig at vi kan detektere små akkumulasjoner av olje og gass. For nærfeltleting, der det nettopp dreier seg om små feller, er dette verdifullt, mener Myklebostad.

    Aslak Myklebostad (t.v.) og Svein Ellingsrud foran de nye nodene laget for 3D. De er 4-5 meter høye, veier 260 kg og er derfor er mye lettere å sette i operasjon enn da selskapet opererte med 12 meter høye og 8 tonn tunge noder som var ment for 1D-teknologi.
    Foto: Halfdan Carstens

    Svein Ellingsrud, Chief Technical Advisor i PetroMarker, forklarer dette med at PetroMarkers teknologi baserer seg på vertikale CSEM havbunnsnoder, og til forskjell fra den teknologien som både EMGS og PGS tilbyr, er både sendere og mottakere stasjonære under registreringene. Ved hver mottaker posisjoneres senderen like ved, og gjentatte pulser skal sikre god kvalitet på datainnsamlingen.
    – Dataene vi samlet inn over Midgard dokumenterer påstanden om at vår nyutviklede 3D-teknologi virker. Surveyen over Midgard var en syretest. Anomalien kan ikke bortforklares, sier Ellingsrud.
    – Ikke nok med det, vi har indikasjoner på at teknologien også kan virke for reservoarmonitorering, fremholder mannen som gjennom mer enn 15 år har vært med på utviklingen av CSEM-teknologien, først i Statoil, deretter i EMGS, og nå altså i PetroMarker.
    – Til forskjell fra seismikk, som baserer seg på akustiske hastigheter, og som derfor ikke er følsom for endringer i vannmetning, er det motsatt for CSEM som baserer seg på bergartenes elektriske ledningsevne. Poenget er at når det etter en tid med produksjon er mindre olje og gass i reservoaret, vil bergartens resistivitet avta, og dette vil CSEM-data kunne se, forklarer Ellingsrud.
    CSEM-teknologien er omstridt. Det finnes fortsatt geologer og geofysikere som ikke har latt seg overbevise om teknologiens fortreffelighet, eller som mener et metoden fortsatt er beheftet med mange usikkerheter. AVO har derfor forblitt den foretrukne de-riskingmetoden i leting. Leverandørene av CSEM-teknologien strever med å overbevise oljeselskapene om at de må vurdere prospektene med bruk av forskjellige typer teknologi, ikke bare seismikk.
    PetroMarker er på sin side godt fornøyd med hva de har vist på Midgard-feltet. Som en bonus for interesserte kan de tilby et datasett med spennende anomalier ikke langt fra eksisterende infrastruktur.
    – Nå er det opptil oljeselskapene å gripe sjansen, samstemmer Aslak Myklebostad og Svein Ellingsrud, begge pådrivere for å ta i bruk nye og innovative metoder i letingen etter de gjenværende olje- og gassressursene.

    Related Posts

    Scaling AI for hydrocarbon detection

    desember 1, 2025

    From legacy to AI-ready: Unlocking OSDU data

    desember 1, 2025

    Fine-tuning LLMs for geoscience

    november 27, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Utforskning i ukjent farvann
    Dec 01, 2025

    Utforskning i ukjent farvann

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten
    Nov 28, 2025

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 24, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    Creating an NCS seismic expert
    Nov 20, 2025

    Creating an NCS seismic expert

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 
    Nov 18, 2025

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 

    Denmark to embark on an innovative geothermal drilling project
    Dec 01, 2025

    Denmark to embark on an innovative geothermal drilling project

    Imaging prospective sedimentary strata offshore Equatorial Guinea
    Nov 28, 2025

    Imaging prospective sedimentary strata offshore Equatorial Guinea

    Why P10/P90 prospect ratios are meaningless without involving the geology
    Nov 27, 2025

    Why P10/P90 prospect ratios are meaningless without involving the geology

    Geoscience & marine life: Sustainably coexisting
    Nov 26, 2025

    Geoscience & marine life: Sustainably coexisting

    The ambivalent position some European countries find themselves in when it comes to seabed mineral extraction
    Nov 25, 2025

    The ambivalent position some European countries find themselves in when it comes to seabed mineral extraction

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.