Funnet av Glengorm, et 250 millioner fat oljeekvivalenter gass- og kondensatfelt i Nordsjøen, ble først kunngjort i januar i fjor. CNOOC International er operatør (50 prosent eierandel), mens partnerne Total og Neptune Energy hver har en eierandel på 25 prosent.
Feltet er det største funnet i den sentrale delen av Nordsjøen på over et tiår, og det største på britisk sokkel siden gassfeltet Culzean ble funnet i 2008.
Ifølge analyse- og rådgivningsselskapet Rystad Energy var de globale funnene av olje og gass i 2019 de høyeste siden 2015. Og de anser Glengorm som et av nøkkelfunnene.
CNOOC vil presentere Glengorm-funnet under konferansen NCS Exploration – Recent Advances i Oslo 12. – 13 mai 2020.
Rystad Energy mener Glengorm kan vekke ny interesse for leting på britisk sokkel i årene som kommer.
– Med ytterligere avgrensning og videre leting som sannsynligvis vil bli foretatt, vil Glengorm-området kunne være en hotspot for bransjen i de kommende årene, sa Rystad Energy-partner Simon Sjøthun i en pressemelding i etterkant av funnet.
– Kombinasjonen av nærhet til infrastruktur, et reservoar av høy kvalitet og oppfølgingspotensialet indikerer at Glengorm blir den neste store feltutviklingen på britisk sokkel, la senioranalytiker i Rystad Sonya Boodoo til.
Boodoo bemerket videre at Glengorm bærer likheter med Culzean-feltet, som også er et gasskondensatreservoar med høyt trykk/høy temperatur. Dette innebærer at andre liknende prospekter har blitt betydelig de-risket.
– Det er sannsynlig at Glengorm-lisensen vil gå etter disse prospektene på kort og mellomlang sikt. Om prospektene gir suksess, kan det bane veien for en større utvikling av Glengorm-området, sa Boodoo.
Les mer på expronews.com (engelsk)
![window.adn = window.adn || {};
adn.calls = adn.calls || [];
adn.calls.push(function() {
adn.request({
network: "2cddc6",
adUnits: [{
auId: "2e0bfb",
auW: 1230,
auH: 480
}]
});
});
Største i UK](https://geo365.no/wp-content/uploads/2020/02/Mull_Glengorm_Castle_1-scaled-1024x768.jpg)