Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Titusener av arbeidsplasser i spill
    Olje og gass

    Titusener av arbeidsplasser i spill

    By Ronny Setsåapril 17, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Utsettelse av skatt for olje- og gassnæringen er et effektiv og enkelt grep som kan bidra til å opprettholde aktiviteten på norsk sokkel og sikre arbeidsplasser, skriver Norsk olje og gass.

    Olje- og gassnæringen ønsker midlertidige skatteutsettelser for å opprettholde aktiviteten. Foto: Norsk olje og gass' brosjyre for skatteforslag

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    5. april gikk en samlet olje- og gassnæring med Equinor-sjef Eldar Sætre i spissen ut med et forslag om en midlertidig endring i skattereglene for bransjen.

    Basert på den siste tidens oljeprisfall og prognoser utført av analysebyrået Rystad Energy som peker mot vedvarende lave priser ut året, mener bransjen det må tas grep for å sikre fortsatt aktivitet på norsk sokkel.

    Skatteforslaget, som hovedsakelig består av fire punkter, går ut på forskuttering av selskapenes skattefradrag. Det er av midlertidig varighet og bransjeorganisasjonen Norsk olje og gass understreker at det ikke er snakk om en skattelettelse, kun en skatteutsettelse.

    Likevel er dette grep som, ifølge Norsk olje og gass, har stor betydning for å sikre arbeidsplasser, næringsvirksomhet og verdiskapning på norsk sokkel.

    I en sak publisert på deres nettsider 17. april, forklarer bransjeorganisasjonen hva skatteforslaget går ut på i spørsmål og svar-form. Her er noen utvalgte punkter:

    Vil forslaget koste staten store skatteinntekter?
    Dette er ikke en skattelettelse, men en skatteutsettelse. Staten vil ikke tape skatteinntekter som følge av forslaget. Forslaget gir et høyt skattefradrag («mye igjen på skatten») for ett år, som igjen fører til at man umiddelbart har mer penger å bruke på videre og ny aktivitet. Samtidig vil man måtte betale full skattesats (78%) tidligere da avskrivningene og friinntekten for investeringen er «brukt opp» på ett år i stedet fordelt over flere år.

    Oljen og gassen ligger jo der, hvorfor kan vi ikke bare vente med investeringene til krisen går over og ta opp ressursene da?
    Hvis vi ikke gjør noe vil det medføre nedbygging av leverandørindustrien og tap av kompetanse og kapasitet som er nødvendige for å sikre Norges fremtid som teknologi- og energinasjon. Formålet med forslaget er å bevare og utvikle kompetanse og teknologi i olje- og gasselskapene og leverandørindustrien. Den er viktig for overgangen til havvind og annen grønn energi.

    Etterspørselen har gått ned, og da trenger ikke verden like mye olje og gass. Hvorfor skal vi ha flere prosjekter da?
    Olje- og gassindustrien og samfunnet for øvrig har aldri stått overfor en tilsvarende situasjon hvor en pandemi er med å dempe etterspørselen så mye på så kort tid. Koronasituasjonen vil etter hvert gå over, samfunnet vil igjen fungere mer som normalt, og dermed etterspørre mer olje og gass. Alle prognoser viser at det vil være behov for olje og gass i mange tiår fremover.

    Les flere av spørsmålene og svarene her

    Related Posts

    Betydelig funn i Sleipner-området

    desember 5, 2025

    Agents with alibis

    desember 3, 2025

    AI-powered production monitoring

    desember 3, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 19, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Toktet i mål
    Dec 17, 2025

    Toktet i mål

    Rock-Eval, geokjemi og misforståelser
    Dec 16, 2025

    Rock-Eval, geokjemi og misforståelser

    Første kobber fra det norske dyphavet
    Dec 15, 2025

    Første kobber fra det norske dyphavet

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 12, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Subsurface noise, Issue 5, 2025
    Dec 19, 2025

    Subsurface noise, Issue 5, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks
    Dec 18, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy
    Dec 17, 2025

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy

    Are the problems around the Gorgon CO<sub>2</sub> storage project proof that CCS does not work?
    Dec 17, 2025

    Are the problems around the Gorgon CO<sub>2</sub> storage project proof that CCS does not work?

    It’s time to introduce chromostratigraphy
    Dec 16, 2025

    It’s time to introduce chromostratigraphy

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.