Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Uenige om Nordsjø-teknologi
    Olje og gass

    Uenige om Nordsjø-teknologi

    By Ingvild Carstensmars 8, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Danmarks energi i form av jordvarme tilsvarer tre ganger energien i landets oljeressurser. Men kan ressursene utnyttes lønnsomt ved hjelp av teknologi fra oljebransjen?
    Det danske Tyrafeltet har vært en lønnsom affære. Men kan utnyttelse av geotermisk energi også bli det? Foto: tom jervis - Flickr: Tyra East, CC BY 2.0

    Det danske Tyrafeltet har vært en lønnsom affære. Men kan utnyttelse av geotermisk energi også bli det? Foto: tom jervis - Flickr: Tyra East, CC BY 2.0

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Erfaringer fra Nordsjøens borearbeid og leveransemodeller bør implementeres i fjernvarmesektoren, hvis man skal starte med geotermi. Det mener Lars Andersen direktør i offshore-selskapet Ross DK, ifølge nettstedet fjernvarme.no.
    I en e-post til tidsskriftet Ingeniøren beskriver GEUS (De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland) det geotermiske varmeenergipotensialet som mer enn tre ganger den varmemengde, Danmark kan forvente å produsere fra olje i den danske delen av Nordsjøen.
    Den teknisk tilgjengelige geotermiske varmeressursen vil i så fall kunne dekke Danmarks varmeforbruk i mange hundre år.
    – Den danske fjernvarmesektoren bør se mot Nordsjøen og adoptere den organisatoriske strukturen man i mange år har benyttet seg av, hvis man skal utnytte de enorme mengder geotermisk energi som ligger under våre føtter, sa Andresen.
    Visedirektøren i Dansk Fjernvarme Kim Behnke er uenig.
    – Verdien av lunkent vann er bare ikke den samme som verdien av olje og gass, uttalte Behnke i et debattinnlegg i Ingeniøren.
    – Like så vanskelig som det er å blande olje og vann sammen, like så vanskelig er det å sammenligne omkostninger ved utvinning av olje og utnyttelse av geotermi.
    Omkostningen kan være den samme, eller lavere, ved geotermisk boring, men inntjeningsmulighetene er helt annerledes. I følge Dansk Fjernvarme risikerer kundene av fjernvarme å bli pålagt en unødvendig risiko – og pris.
    – Vi vil ikke risikere at våre kunder får en ekstraregning på flere 100 millioner kroner hvis det går galt, fortsatte Behnke.
    Ifølge visedirektøren er det knyttet store kostnader til ikke bare selve boringen, men også behandling av vannet i etterkant.
    – Det er både store omkostninger ved å sende vann ned i undergrunnen og ved å få det tilbake. Vannet er ofte veldig saltholdig eller alkalisk, og det skal derfor behandles miljømessig forsvarlig, forklarte Behnke.
    – Dessuten er det store omkostninger til pumpesystemer, og endelig skal den geotermiske varmen heves til fjernvarmetemperatur – det koster også.
    Les hele saken på fjernvarme.no

    Related Posts

    Betydelig funn i Sleipner-området

    desember 5, 2025

    Agents with alibis

    desember 3, 2025

    AI-powered production monitoring

    desember 3, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 22, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer
    Dec 22, 2025

    Michelsen lukker øynene for det som ikke passer

    Første kobber fra det norske dyphavet
    Dec 22, 2025

    Første kobber fra det norske dyphavet

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 22, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Toktet i mål
    Dec 17, 2025

    Toktet i mål

    Where the earth yawns
    Dec 23, 2025

    Where the earth yawns

    When your oil reservoir turns out to be a lithium deposit
    Dec 22, 2025

    When your oil reservoir turns out to be a lithium deposit

    Subsurface noise, Issue 5, 2025
    Dec 19, 2025

    Subsurface noise, Issue 5, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks
    Dec 18, 2025

    Quantifying the hydrogen-generation potential of iron-bearing rocks

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy
    Dec 17, 2025

    Mitigation, precaution, and exclusion zones: Aligning science with policy

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.