Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Utvider i vest
    Olje og gass

    Utvider i vest

    By Ronny Setsåjuni 19, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Olje- og energidepartementet har lyst ut TFO 2020 som omfatter en utvidelse av det forhåndsdefinerte området med 36 blokker vest i Norskehavet.

    Kart: Oljedirektoratet

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Olje- og energidepartementet kunngjorde 19. juni at de lyser ut årets konsesjonsrunde for de geologisk best kjente delene av norsk sokkel – TFO 2020 (Tildeling i forhåndsdefinerte områder 2020). Dette inkluderer blokker i både Nordsjøen, Norskehavet og Barentshavet.

    I årets runde er det foretatt en utvidelse av det forhåndsdefinerte området med 36 blokker vest i Norskehavet.

     Det var kjent allerede tidligere i år at regjeringen ønsket å utvide TFO-arealet i Norskehavet i Møre- og Vøringbassenget og de ytre delene med tilhørende marginer og platåer.

    I den siste utgaven av GEO kan du lese mer om potensialet for nye, store funn i denne relativt lite utforskede og dype delen av norsk sokkel («På dypt vann» – GEO 04/20).

    — Regjeringen fører en langsiktig, forutsigbar petroleumspolitikk. Å tilby næringen letearealer er en bærebjelke i dette. Nye funn er en forutsetning for langsiktig sysselsetting, verdiskaping og statlige inntekter. Jevnlige konsesjonsrunder på norsk sokkel er derfor et nøkkelelement i vår politikk, uttaler olje- og energiminister Tina Bru.

    Regjeringen påpeker i pressemeldingen at kontinuitet i leteaktiviteten er avgjørende for å opprettholde aktiviteten på norsk sokkel.

    «I modne områder er nye funn viktige for å oppnå god kapasitetsutnyttelse i produksjons- og transportanlegg og for en god forvaltning av tidskritiske ressurser.»

    — TFO-rundene omfatter store deler av åpnet, tilgjengelig del av norsk sokkel. Selv etter tiår med aktivitet er det fortsatt muligheter for å skape store verdier fra disse områdene. Ny teknologi og kreative ideer fra et mangfold av aktører gjør at jeg har stor tro på nye funn i områdene i årets utlysning, fortsetter Bru.

    Selskapenes søknadsfrist i denne konsesjonsrunden er satt til tirsdag 22. september 2020 kl. 12.00. Etter at søknadsbehandlingen er ferdig, tas det sikte på tildeling av nye utvinningstillatelser i de utlyste områdene i begynnelsen av 2021.

    Related Posts

    Norges nye seismikkekspert

    mai 20, 2026

    Ingen topp i sikte

    mai 13, 2026

    Øyner muligheter i Mistral

    april 22, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Meteorittkrater: Torstrukturen
    May 22, 2026

    Meteorittkrater: Torstrukturen

    Bjørkum ignorerer hovedtemaet
    May 21, 2026

    Bjørkum ignorerer hovedtemaet

    Pensum møter praksis
    May 19, 2026

    Pensum møter praksis

    Fant rester av jordens opprinnelse  
    May 14, 2026

    Fant rester av jordens opprinnelse  

    Mounds, layers and sands of ore
    May 12, 2026

    Mounds, layers and sands of ore

    Until now, hydrogen exploration wells were drilled half-blind
    May 22, 2026

    Until now, hydrogen exploration wells were drilled half-blind

    The mood music of the E&P geoscience job market
    May 21, 2026

    The mood music of the E&P geoscience job market

    What are we risking and why is it important?
    May 21, 2026

    What are we risking and why is it important?

    “It is quite a risk hiring you”
    May 21, 2026

    “It is quite a risk hiring you”

    Keep that well
    May 20, 2026

    Keep that well

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.