Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » – Oljeeventyret er ikke over
    Olje og gass

    – Oljeeventyret er ikke over

    Av Ronny Setsåoktober 23, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norsk oljevirksomhet bør ikke avsluttes for å dempe klimakrisen. Det handler om å tilpasse seg tiden man lever i, sa olje- og energiminister Tina Bru i et foredrag i Sola 23. oktober.

    Olje- og energiminister Tina Bru. Bildet er tatt i en tidligere anledning. Foto: Regjeringen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vi har en klimautfordring som må løses – i en verden som trenger mer energi, sa olje- og energiminister Tina Bru i et foredrag under Risavikadagen 2020 i Sola fredag 23. oktober.

    Bru innledet foredraget, «Fremtidsutsikter for olje og energi», med å nevne de usikre tidene vi lever i som følge av koronasituasjonen. Petroleumssektoren, som allerede før mars stod ovenfor store utfordringer, har sett en «bratt hverdag».

    – I disse usikre tider vil jeg likevel velge å komme med en påstand: Det vil komme en tid der verdensøkonomien vil normalisere seg. Og vi vil trenge bedriftene i energisektoren når dette går over. Da er det utrolig viktig at vi er i en posisjon til å få hjulene i gang igjen, skape verdier.

    Ifølge Bru belyser det internasjonale energibyrået IEA utfordringene vi står ovenfor gjennom sin World Energy Outlook. Det vil fortsatt være behov for olje og gass for å dekke en vesentlig del av energibehovet fremover. Samtidig forutsetter Paris-avtalen at FNs bærekraftmål for klimatiltak, ren luft og tilgang på energi til alle skal nås.

    – Det kan virke som mange ser korona som et taktskifte for å fremskynde det grønne skiftet. Og avvikle oljå. En politisk bestemt utfasing av olje- og gassvirksomhet vil ha dramatiske konsekvenser for det norske velferdssamfunnet og samtidig være dårlig klimapolitikk, hevdet olje- og energiministeren.

    Sistnevnte uttalelse støtter hun opp under gjennom argumentet om at en direkte effekt av norsk utfasing vil være at andre oljeproduserende land med høyere utslipp per produserte enhet vil kunne dekke opp det norske bortfallet gjennom økt produksjon.

    Brus svar på om norsk oljevirksomhet bør avsluttes som et bidrag til å dempe klimakrisen, er kort og godt «nei, oljeeventyret er ikke over».

    – Fremtidens petroleumsnæring vil se annerledes ut enn fortidens petroleumsnæring. Vi skal ikke tilbake – vi skal fremover.

    Bru påpekte at næringen nylig har lagt frem meget høye klimaambisjoner, samt at Norge leverer gass til Europa som ellers ville blitt erstattet med kull.

    Tina Bru nevnte videre at petroleumssektoren er grunnlaget for andre og nye eventyr, eksempler på nye næringer som er i ferd med å springe ut av vår årelange virksomhet på norsk sokkel er flytende havvind, havbunnsmineraler, hydrogen og karbonfangst og -lagring.

    Risavikadagen ble arrangert av Næringsforeningen i Stavanger-regionen, landets største næringsforening og handelskammer.

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Hefaistos og Psamathe – Kan de gamle greske gudene redde dagens klimatragedie?
    May 12, 2025

    Hefaistos og Psamathe – Kan de gamle greske gudene redde dagens klimatragedie?

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.