Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Oljeletingen gir stor gevinst
    Olje og gass

    Oljeletingen gir stor gevinst

    By Halfdan Carstensnovember 9, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Med et stadig større press for å avvikle Norges mest lønnsomme næring, samt stoppe all utforskning, er det godt å vite at oljeletingen kaster meget godt av seg. Det er bra for Norge.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Både Oljedirektoratet og Anders Wittemann har dokumentert at letevirksomheten på norsk sokkel er svært lønnsom.

    – Vi så på leteaktiviteten som helhet i perioden år 2000 til 2019. Analysene viser at den har vært lønnsom i perioden, og på alle områdene på sokkelen, både i Nordsjøen, i Norskehavet og i Barentshavet, har Torgeir Stordal, direktør for teknologi og sameksistens i Oljedirektoratet, tidligere uttalt (geo365.no: «Absolutt ingen tvil. Leting er lønnsomt»).

    Trond Arne Halvorsen, samfunnsøkonom i Oljedirektoratet, har regnet på verdiskapingen av letevirksomheten og funnet ut at for den siste tiårsperioden har 1000 kroner investert i Nordsjøen, gitt om lag 3400 kroner i avkastning. Tilsvarende tall for Norskehavet er 1500 kroner, og for Barentshavet 2500 kroner.

    Ett av tre er kommersielt

    Anders Wittemann i Wittemann E&P Consulting er helt enig i Oljedirektoratets vurderinger, og han referer til at én av tre letebrønner de siste årene har resultert i kommersielle olje- eller gassfunn.

    Og med en funnkostnad på fem dollar per fat, før skatt, er dette lite i forhold til oljeprisen som i det siste har ligget på mellom 60 og 70 dollar per fat.

    – De siste par årene er verdien av funnene faktisk fire ganger kostnadene som er brukt på leting. Det gir altså høy gevinst å lete på norsk sokkel på den måten det er gjort de siste årene, fremholder Anders Wittemann.

    Sterkt panel

    På konferansen NCS Exploration Strategy 17.-18. november i Stavanger vil Camilla Aamodt i Equinor og Arild Dybvig i Lundin Energy Norway lede en paneldebatt om Exploration Performance and Value Creation.

    I forkant av diskusjonen får vi foredrag av Anders Wittemann, i AWPC, Kjersti Dale Grov, Assistant Director, Technology And Coexistence i Oljedirektoratet, Neivan Boroujerdi, Principal Analyst – North Sea Upstream Oil & Gas i Wood MacKenzie og Linn Kathrine Høie, Managing Director i Petrolia NOCO.

     

    Related Posts

    Sokkeloperatører samler krefter

    april 9, 2026

    Mange år (og fat) gjenstår

    mars 18, 2026

    Fant mer olje i Tubåen

    mars 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Slik så Norge ut i silur
    Apr 16, 2026

    Slik så Norge ut i silur

    Storeggaraset og Storeggatsunamien
    Apr 14, 2026

    Storeggaraset og Storeggatsunamien

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur
    Apr 09, 2026

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur

    Da Norge utvant uran
    Apr 08, 2026

    Da Norge utvant uran

    Knytter mineralfunn til Framstredets åpning
    Mar 31, 2026

    Knytter mineralfunn til Framstredets åpning

    Omani research well burping hydrogen
    Apr 17, 2026

    Omani research well burping hydrogen

    Slim is smart
    Apr 16, 2026

    Slim is smart

    Conjugate margins in the Indian Ocean
    Apr 15, 2026

    Conjugate margins in the Indian Ocean

    UH EAS Professional Master’s Programs: World-Class Petroleum Geoscience Education, Built Around Your Career
    Apr 14, 2026

    UH EAS Professional Master’s Programs: World-Class Petroleum Geoscience Education, Built Around Your Career

    When the reliability of your project depends on a single tool at hundreds of meters depth
    Apr 14, 2026

    When the reliability of your project depends on a single tool at hundreds of meters depth

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.