Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Oppjusterer Barentshav-funn igjen
    Olje og gass

    Oppjusterer Barentshav-funn igjen

    Vår Energi og Equinors seneste avgrensningsbrønn har resultert i et høyere ressursestimat for oljefunnet Zagato på Goliatryggen. Funnet er nå anslått til 21 – 75 millioner fat utvinnbare oljeekvivalenter.
    By Ronny Setsåjanuar 19, 2026
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Luca Dragonetti, SVP Exploration i Vår Energi, hintet om funnet under selskapets Capital Markets Day i 2025. Kilde: Vår Energi Capital Markets Day

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Vår Energi melder om vellykket ferdigstillelse av letebrønn og to produksjonstester for Zagato-funnet langs Goliatryggen.

    Funnet var tidligere anslått til 18 – 64 millioner fat utvinnbare oljeekvalenter (mmboe), nå oppjustert til 21 – 75 mmboe med avgrensningsbrønn 7122/8-3 A.

    Brønnen ble boret ca. syv km nordøst for Goliat-feltet. Produksjonstestene viste god reservoarkvalitet og en oljekvalitet som tilsvarer Goliat.

    Testene, gjort i to intervaller, ga begge maksimale strømningsrater på over 4 000 fat olje per dag, noe  som bekrefter reservoarkvaliteten.

    – De positive resultatene styrker selskapets tro på potensialet funnet i Goliatryggen, og vi ser en mulighet til å utvinne betydelige ressurser gjennom en undervannsutbygging tilknyttet til Goliat-plattformen, uttaler Torger Rød, driftsdirektør i Vår Energi.

    Vår Energi opplyser at foreløpige beregninger estimerer at Goliatryggen totalt inneholder 35 – 138 mmboe brutto påviste utvinnbare ressurser, med et ytterligere, ikke påvist potensial på opptil 200 mmboe. Selskapet informerer at det ble tildelt i ny lisens i nærheten av Goliat i forbindelse med TFO 2025. Denne forventes å styrke letepotensialet i området rundt Goliatryggen.

    Sokkeldirektoratet opplyser at funnet ble påvist i nedre jura-øvre trias reservoarbergarter i Realgrunnenundergruppen og i midtre trias reservoarbergarter i Kobbeformasjonen i 2025.

    Avgrensningsbrønnen traff på flere oljekolonner på til sammen 63 meter i Kobbeformasjonen i reservoarbergarter på til sammen 38 meter med moderat til god reservoarkvalitet.

    Det vurderes en tilknytning av Goliatryggen til Goliat produksjonsskip med mål om produksjonsstart i 2029.

    Vår Energi er operatør (65 prosent) for lisensen og Equinor er partner (35 prosent).

    Related Posts

    Norges nye seismikkekspert

    mai 20, 2026

    Ingen topp i sikte

    mai 13, 2026

    Øyner muligheter i Mistral

    april 22, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris
    Jun 11, 2026

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen
    Jun 08, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann
    Jun 04, 2026

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann

    NGU i toppsjiktet
    Jun 01, 2026

    NGU i toppsjiktet

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel
    May 28, 2026

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel

    Subsurface noise #8
    Jun 12, 2026

    Subsurface noise #8

    Serendipity maximisation
    Jun 11, 2026

    Serendipity maximisation

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition
    Jun 10, 2026

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”
    Jun 10, 2026

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin
    Jun 09, 2026

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.