Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Oppturen kommer fra 2018
    Olje og gass

    Oppturen kommer fra 2018

    Av Guest Authornovember 5, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Viktig å beholde nøkkelpersonell på tross av trange tider.
    Jarand Rystad tror på høyere oljepris i et langt perspektiv, men han ser ikke bort fra et ytterligere fall før trenden snur. Foto: Halfdan Carstens
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Jarand Rystad er oljeanalytiker og Managing Partner i Rystad Energy. Han var en av innlederne på DN Energikonferansen onsdag, og han ser oljeoppturen komme fra 2018.
    Mister 250 milliarder dollar i investeringer i år
    250 milliarder dollar som vanligvis ville blitt investert i oljebransjen blir ikke investert i år, og frem til 2020 estimerer analytikeren at det er tusen milliarder dollar som ikke investeres i olje, forklarer Rystad til enerWE.
    – Det betyr at i løpet av 15 år, så forsvinner ca fire millioner fat olje om dagen.
    Han tror at vi kommer til å merke en ressursknapphet fra 2017 og 2018. Konsekvensen av det høye volumet som flyter i markedet nå er den lave oljeprisen, men frem mot 2020 vil prisen presses, mener analytikeren.
    Rystad påpeker at norsk oljeindustri er konkurransedyktig på det internasjonale markedet både av klimamessige hensyn – norsk sokkel slipper ut halvparten av det internasjonale klimagassnivået – men også med tanke på kostnadsnivå.
    – Leverandørindustrien vil oppleve en brutal slankekur i et år fremover, og så tror jeg det vil snu ganske kraftig.
    Han understreker viktigheten av å beholde nøkkelpersonell til neste opptur kommer, slik at de kan klare vekst.
    Saken ble opprinnelig publisert på enerWe

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.