Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Positiv overraskelse for VNG
    Olje og gass

    Positiv overraskelse for VNG

    Av Halfdan Carstensjuli 14, 2014
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Den siste avgrensningsbrønnen på prospektet Pil og Bue viser at Bue er en separat struktur.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    VNG har boret prospektene Pil og Bue lengst sør på Haltenterassen, rett vest for øyrekken Froan utenfor Midt-Norge.

    Undersøkelsesbrønnen 6406/12-3 påtraff 134 m olje og 92 m gass i et godt reservoar i juraiske sandsteiner (Rogn- og Melkeformasjonen). Avgrensningsbrønnen påviste en 80 m oljekolonne i Rognformasjonen. Det ble da anslått at funnet kunne inneholde 115 millioner fat oljeekvivalenter (midlere estimat) hvor det aller meste er olje. Gassen ligger i en liten gasskappe på toppen av strukturen.

    I juli avsluttet VNG avgrensningsbrønnen 6406/12-3 B.  Brønnen påtraff en 82 meter oljekolonne i sandsteiner i Melkeformasjonen av god reservoarkvalitet. Olje/vannkontakten ble påtruffet litt dypere enn forventet. Oljedirektoratet har justert ressursanslaget for prospektet Pil og forventer drøyt 130 millioner fat olje og opp mot 40 milliarder kubikkmeter gass (til sammen drøyt 170 millioner fat o.e.).

    Prospektet Pil ligger lengst sør på Haltenterrassen. Kartet viser andre felt og PGS-seismikk i området. Illustrasjon: PGS
    Prospektet Pil ligger lengst sør på Haltenterrassen. Kartet viser andre felt og PGS-seismikk i området.
    Illustrasjon: PGS

    Oljedirektoratet skriver i en pressemelding at det ved hjelp av trykkdata kan fastslås at det ikke er kommunikasjon mellom funnene i «Pil» og «Bue», og at brønnen derfor har påvist et separat funn i «Bue». Foreløpig beregning av størrelsen på funnet i «Bue» er nærmere 25 millioner fat o.e. utvinnbar olje og kondensat.

    711x250 geo365_Banner HH

    PGS samler for tiden inn GeoStreamer-data på Haltenterrassen. Programmet PGS14005 dekker 6000 km2 (14 x 75m x 7000 m) på Frøyahøyden, i Gimsanbassenget (Njord-området) og Froanbassenget (sør for Draugen). Det dekker derfor også Pil-funnet.

    Seismiske linje fra Frøyahøyden i øst og ut over Haltenterrassen i vest. Linjen går gjennom 6406/12-3S (Pil), men viser også omtrentlig lokasjon for avgrensningsbrønnen lengre mot nordvest (Bue). Illustrasjon: PGS
    Seismiske linje fra Frøyahøyden i øst og ut over Haltenterrassen i vest. Linjen går gjennom 6406/12-3S (Pil), men viser også omtrentlig lokasjon for avgrensningsbrønnen lengre mot nordvest (Bue).
    Illustrasjon: PGS

    RELATERTE SAKER

    Varsler fellesutbygging i Fram-området

    juni 27, 2025

    Milliardprospekt boret tørt

    juni 25, 2025

    Mer å hente fra PL 001

    juni 24, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    The future of deep-sea mining
    Jun 26, 2025

    The future of deep-sea mining

    Et hav av data
    Jun 26, 2025

    Et hav av data

    Vinneren er kåret
    Jun 24, 2025

    Vinneren er kåret

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.