Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » REE på pengejakt
    Bergindustri

    REE på pengejakt

    By Halfdan Carstensaugust 26, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    REE Minerals sine planer for forekomsten i Fensfeltet er langt fremskredne, men en mulighetsstudie er nødvendig for å komme videre.
    Håkon Breda-Ruud er styremedlem i REE Minerals og fronter prosjektet ved Ulefoss utad. Foto. Halfdan Carstens

    Håkon Breda-Ruud er styremedlem i REE Minerals og fronter prosjektet ved Ulefoss utad. Foto. Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – For å tilfredsstille verdens totale REE-behov i 2030, må produksjonen innen den tid økes med 140 000 tonn. Det betyr at mer enn én ny gruve må åpnes hvert eneste år frem til 2030, sier Håkon Breda-Ruud.

    Breda-Ruud er styremedlem og investor i det norske selskapet REE Minerals som har som eneste formål å få i gang gruvedrift på sjeldne jordartsmetaller i Fensfeltet (GEO 06/2017: «Fensfeltet: En europeisk ressurs»). Ferske data i rapporten «Rare Earth Outlook to 2030» fra det internasjonale analysefirmaet Adamas Intelligence Inc. har gitt ham blod på tann.

    – I rapporten forventes produksjon av REE-mineraler i 2019 å utgjøre 186 000 tonn frem til 2030, og hvis vi også tar med resirkulerte metaller, er vi oppe i 212 000 tonn. I det perspektivet er et tillegg på 140 000 tonn på bare ti år svært mye, påpeker han.

    Til sammenligning viser de foreløpige planene for en gruve i Fensfeltet at produksjonen kan utgjøre ca. 10 000 tonn per år.

    – Kina har lenge vært en svært dominerende aktør, med mer enn 90 prosent av verdensmarkedet, og landet er med 72 prosent av volumet fortsatt den absolutt største produsenten.

    De to nest største produsentene er Australia og USA, men mengden resirkulerte metaller forventes å være større i 2019 enn mengden som disse to produserer hver for seg.

    Spørsmålet er hvilke land og hvilke gruver som skal dekke det forventede gapet mellom etterspørsel og produksjon.

    – I 2011, da prisene var svært høye, var det 450 prosjekter som vurderte utvinning av REE-metaller. I løpet av seks år og et sterkt prisfall ble dette redusert til 18 aktive prosjekter. Per i dag er det bare 11 prosjekter som har fullført mulighetsstudier (Feasibility Study), men bare 5 av dem har konkrete planer om å gå videre. De resterende 6 venter på økte priser.

    – Siden 2011 har altså mer enn 400 REE-prosjekter blitt lagt på is eller gått konkurs, oppsummerer Breda-Ruud.

    I Europa har det lenge vært svært få ressurser som har blitt vurdert, og Kvanefjeld – som opereres av australske Greenland Minerals – har fått avslag på sin søknad til grønlandske myndigheter om å bygge en gruve. Årsaken er et høyt innhold av uran, og på Grønland er det ikke tillatt å utvinne radioaktive mineraler. Derfor er det kun REE Minerals som regnes som aktuell.

    REE Minerals mangler riktig nok en mulighetsstudie, men gjennom åtte år er det gjort en rekke undersøkelser og studier. Ikke minst står selskapet bak 15 kjerneboringer (2012 og 2014).

    – Vår første prioritet er å gjennomføre en mulighetsstudie. Både vi og Alpha Corporate Finance, som er vår finansielle rådgiver, tror det er en slik studie som vil utløse den nødvendige kapitalen som trengs for utbygging, enten det dreier seg om å selge hele eller deler av selskapet, eller vi får inn en investor som tør å satse.

    – En mulighetsstudie – også ofte kalt gjennomførbarhetsanalyse – har til hensikt å vurdere hvorvidt et planlagt prosjekt er realistisk og gjennomførbart. Det skal gi beslutningstakere og potensielle investorer detaljerte bakgrunnsdata og informasjon om prosjektets forsvarlighet, målgrupper, faktorer som kan påvirke prosjektet i negativ eller positiv retning. Mulighetsstudien er derfor bankenes grunnlag for å yte lån til investeringer i et selskap, opplyser Breda-Ruud.

    Billig blir det ikke. Rådgiverne legger til grunn at det trengs minst 5-6 millioner dollar for å gjennomføre den planlagte mulighetsstudien.

    Related Posts

    Staten tapte – men driften fortsetter

    juni 18, 2026

    Informerer om ny minerallov

    juni 17, 2026

    Trekker seg ut av Finnmark

    juni 12, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet
    Jul 02, 2026

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Jun 30, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Jun 26, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser
    Jun 24, 2026

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser

    Slik så Norge ut i perm
    Jun 19, 2026

    Slik så Norge ut i perm

    The end of the expat – the end of an era?
    Jul 03, 2026

    The end of the expat – the end of an era?

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition
    Jul 03, 2026

    Why high oil prices can also be a bad thing for the energy transition

    Oil-water contacts don’t exist
    Jul 02, 2026

    Oil-water contacts don’t exist

    A basin-scale perspective: Foster Boateng’s journey through data, discovery and a changing industry
    Jul 01, 2026

    A basin-scale perspective: Foster Boateng’s journey through data, discovery and a changing industry

    The basement tapes
    Jul 01, 2026

    The basement tapes

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.