Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Se mot nord. Nord er best!
    Olje og gass

    Se mot nord. Nord er best!

    By Halfdan Carstensaugust 26, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Oljedirektoratets siste ressursrapport mer enn antyder at det er nødvendig å åpne Barentshavet nord for at Norge skal kunne fortsette å være en stabil gassleverandør til Europa i overskuelig framtid.

    Image by Arek Socha from Pixabay

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    «Potensialet for å finne mer gass på norsk sokkel er størst i Barentshavet,» skriver Oljedirektoratet (OD) i Ressursrapport 2022.

    Riktig nok er det usikkerheter knyttet til ODs ressursanslag, og spesielt usikre er de selvsagt når det ikke er boret en eneste brønn innenfor et svært stort område, slik som i Barentshavet nord. Men de mulige volumene er så store at denne muligheten burde bli utesket gjennom innsamling av mer seismikk og boring.

    Det er imidlertid et åpent spørsmål om noen norsk politiker har mot til å foreslå å åpne Barentshavet nord for letevirksomhet.

    Vi må se denne problematikken i lys av ODs utsagn om at «sannsynligheten for å gjøre store funn er størst i uåpnede områder [altså Barentshavet nord] i Barentshavet». Videre skriver OD at i «Barentshavet ligger 59 prosent av ressursene i områder som ikke er åpnet for petroleumsvirksomhet, for det meste i Barentshavet nord. Det er i dette området sannsynligheten for å gjøre nye store funn på norsk sokkel er størst».

    Så hvor mye er 59 prosent? 

    Ifølge OD er forventningsverdien nærmere ni milliarder fat o.e. Det meste av dette antas å være olje. Men som figuren nedenfor tydelig viser, er det altså stor usikkerhet i anslaget.

    Uoppdagede ressurser i åpnede og uåpnede områder med usikkerhetsspenn. Samlet sett er det altså Barentshavet som OD har de største forventningene til. Uten en eneste brønn er usikkerheten aller størst i Barentshavet nord. Samtidig betyr dette at det her –  i beste fall – kan finnes 0pp mot 15 milliarder fat o.e. (LoVeSe er forkortelse for områdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja.)

    De mange gassfunnene som allerede er gjort i Barentshavet sør er alle små og kan ikke rettferdiggjør selvstendige utbygninger. Samordning er nødvendig, slik Kjersti Dahle Grov påpekte da hun la frem ressursrapporten.

    Men hvis OD har rett i at det kan gjøres store funn i Barentshavet nord, gir det enda større grunn til å trekke virksomheten nordover. Utopisk? Kanskje, men energimangelen i Europa vil kanskje tvinge frem en løsning når det viser seg at utbyggingen av fornybar energi ikke går så fort som man ønsker?

    Related Posts

    Tempoet må opp

    mars 16, 2026

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    februar 9, 2026

    Rørledning krever flere gassfunn

    januar 29, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Havet endret seg brått rundt 1950 
    Mar 17, 2026

    Havet endret seg brått rundt 1950 

    A historic milestone
    Mar 12, 2026

    A historic milestone

    The dark oxygen controversy
    Mar 10, 2026

    The dark oxygen controversy

    Et gigantisk karbonlager 
    Mar 05, 2026

    Et gigantisk karbonlager 

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet
    Mar 03, 2026

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet

    Inside every Basin you know is another Basin you haven’t met
    Mar 17, 2026

    Inside every Basin you know is another Basin you haven’t met

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?
    Mar 16, 2026

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis
    Mar 13, 2026

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude
    Mar 12, 2026

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential
    Mar 12, 2026

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.