Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ser behov for fossil energi i overskuelig fremtid
    Olje og gass

    Ser behov for fossil energi i overskuelig fremtid

    Veksten i fornybar energiproduksjon vil øke i tiårene som kommer, men det betyr ikke at etterspørselen etter fossil energi tar slutt med det første.
    By Ronny Setsåjuni 20, 2026
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Construction work at Hammerfest LNG, Melkøya

    DNV forventer at naturgass vil forbli en viktig del av verdens energimiks i tiårene som kommer. Norge leverer om lag 30 prosent av Europas etterspørsel etter gass. Bildet viser utbyggingen av Snøhvit Future på Melkøya som skal sikre drift og eksport av nedkjølt gass fra Barentshavet frem mot 2050. Foto: Jonny Engelsvoll /©Equinor

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Vi har sett en formidabel vekst i kapasiteten av fornybar energiproduksjon. Likevel dekkes fortsatt rundt 80 prosent av det totale energiforbruket av fossile energikilder, en andel som har holdt seg stabil i over 60 år.

    Så har energiovergangen i det hele tatt startet?

    I oktober i fjor ga DNV ut Energy Transition Outlook. Der hevder sertifiserings- og rådgivningsselskapet at overgangen starter nå. Begrunnelsen er at veksten i fornybar energiproduksjon vil akselerere, samtidig som fossil energiproduksjon gradvis vil avta i løpet av de neste tiårene.

    Veksten vil i hovedsak komme fra sol og vind, mens vannkraft, bioenergi, kjernekraft og geotermisk energi vil gi mindre eller marginale bidrag. Samtidig ventes den totale energietterspørselen å holde seg relativt stabil, drevet av økt energieffektivitet og elektrifisering.

    Rapporten anslår at fossilandelen i energimiksen faller fra 80 prosent i dag til nærmere 50 prosent i 2050, og videre til 36 prosent i 2060. Kullforbruket vil avta mest, mens naturgass forblir en sentral energikilde – omtrent uendret i 2050, men ned rundt 22 prosent i 2060 sammenliknet med 2024.

    Oljeforbruket ventes å holde seg nokså stabilt frem mot 2030, før det faller gradvis mot 2060, i stor grad drevet av elektrifisering av transportsektoren.

    Oljeetterspørselen flytter seg østover og sørover, med Kina, Midtøsten og India som de største forbrukerne i 2060. Midtøsten vil samtidig øke sin andel av global oljeproduksjon fra 35 prosent til 53 prosent innen 2060, mens veksten i amerikansk produksjon flater ut.

    Naturgass, inkludert LNG, vokser i transportsektoren frem til 2040, støttet av økonomisk vekst i regioner som India og Sørøst-Asia. Etter 2040 faller gassforbruket på grunn av overgang til hydrogen og fornybar energi.

    DNV hevder at økt fokus på energisikkerhet bidrar til reduserte utslipp i årene som kommer, eksemplifisert ved at landene i Europa beveger seg raskere bort fra importert fossilt brensel.

    De globale klimagassutslippene reduseres med 43 prosent innen 2050 og 63 prosent innen 2060. Netto nullutslipp nås først i 2090.

    DNVs CCS-rapport: Kraftig vekst, men ingen redning

    DNV om Norge

    Innen 2030 ventes utslippene å være redusert med 27 prosent sammenlignet med 1990-nivået – langt unna målet på 55 prosent. I 2050 anslås reduksjonen til 75 prosent, mot målet på 90–95 prosent.

    Etterspørselen etter elektrisitet vil øke med rundt 60 prosent frem mot 2040, hvor over en tredel av veksten går til hydrogenproduksjon.

    Vindkraft pekes ut som det eneste realistisk skalerbare alternativet for ny kraftproduksjon, men lokal motstand bremser utbygging på land, mens høye investeringskostnader forsinker havvind. Dette kan føre til kraftunderskudd tidlig på 2030-tallet.

    Norske energi­eksporter forblir samtidig avgjørende for Europas energisikkerhet og grønne omstilling. Norge leverer om lag 30 prosent av Europas naturgass, og denne andelen ventes å øke etter hvert som Europas totale gassforbruk faller.

    Kilde: DNV Energy Transition Outlook 2025

    Related Posts

    Fremtiden ligger i nord

    august 13, 2026

    Vil sette Peon i produksjon

    august 10, 2026

    Energisikkerhet over klimamål

    juli 21, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Aug 14, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Et spektakulært himmelfenomen
    Aug 12, 2026

    Et spektakulært himmelfenomen

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 
    Aug 11, 2026

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Aug 07, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Vil norsk industri omfavne CCS?
    Aug 04, 2026

    Vil norsk industri omfavne CCS?

    Mediterranean eyes on Greece as deepwater drilling approaches
    Aug 17, 2026

    Mediterranean eyes on Greece as deepwater drilling approaches

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays
    Aug 14, 2026

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin
    Aug 13, 2026

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down
    Aug 12, 2026

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down

    Is helium the bonus or the business?
    Aug 12, 2026

    Is helium the bonus or the business?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.