Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Skuffet, men likevel fornøyd
    Olje og gass

    Skuffet, men likevel fornøyd

    By Halfdan Carstensapril 26, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    På vegen av oljeindustrien sier Norsk olje & Gass seg fornøyd med den nye definisjonen av iskanten.

    Rød linje: Statisk linje brukt i planene fra 2006 og 2011 med isfrekvens 30% av aprildagene 1967-1989. Grønn linje: Isfrekvens 30% av aprildagene 1988-2017. Gul linje: Isfrekvens 0,5% av aprildagene 1988-2017.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Bransjeorganisasjonen Norsk olje & gass (NOROG) er skuffet over at regjeringen ikke viderefører den gjeldende definisjonen av iskantsonen i Barentshavet. Men organisasjonen er glad for at den nye definisjonen gir basis for fortsatt næringsvirksomhet i de åpnede områdene i Barentshavet sør.

    – Det er viktig med forutsigbarhet for de utvinningstillatelsene myndighetene har tildelt, sier Knut Thorvaldsen, administrerende direktør (konst.) i Norsk olje og gass etter at regjeringen i dag la frem forvaltningsplanene for de norske havområdene – Barentshavet og havområdene utenfor Lofoten, Norskehavet, Nordsjøen og Skagerrak.

    Formålet med forvaltningsplanene er å legge til rette for hvordan det kan skapes verdier gjennom bærekraftig bruk av viktige naturressurser i havområdene, og samtidig opprettholde økosystemenes struktur, virkemåte, produktivitet og naturmangfold.

    «Det som er lagt fram i dag, vil i svært liten grad berøre den åpne delen av Barentshavet,» sier letedirektør Torgeier Stordal til tu.no.

    Oljedirektoratet ville egentlig beholde dagens grense, mens Miljødirektoratet, Polarinstituttet og Havforskningsinstituttet ønsket at grensen skulle gå der det er 0,5 prosent sjanse for is, som er sør for regjeringens forslag.

    Hva er iskanten?

    Her svarer Norsk olje & Gass på sentrale spørsmål.

    Iskantens forflytning i forhold til hvodan den defineres gjennom en prosentsats for isfrekvens i april i perioden 1998 til 2017. Illustrasjon: Norsk Polarinstitutt

    Industri Energi er på sin side ogaå skuffet over at iskanten trekkes noe lenger sørover, men mener samtidig at den ferske forvaltningsplanen for Barentshavet støtter opp om de lange linjene i ressurs- og forvaltningspolitikken.

    – Vi er selvsagt skuffet over at iskant-grensen trekkes lenger sør, men vi har lenge innsett at grensen for iskanten ikke kom til å bli dynamisk, men politisk bestemt. Det viktigste framover er at det skapes en bred enighet om rammene for olje- og gassnæringen, sier forbundsleder Frode Alfheim i Industri Energi.

    Isfrekvens i norsk Arktis for april 1988–2017.

    KrFs leder Kjell Ingolf Ropstad mener regjeringen har tatt en god beslutning.

    – Å endre betingelsene [for oljeindustrien] betydelig nå, ville vært svært krevende, sa han i forbindelse med fremleggingen.

    Related Posts

    Norges nye seismikkekspert

    mai 20, 2026

    Ingen topp i sikte

    mai 13, 2026

    Øyner muligheter i Mistral

    april 22, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris
    Jun 11, 2026

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen
    Jun 08, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann
    Jun 04, 2026

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann

    NGU i toppsjiktet
    Jun 01, 2026

    NGU i toppsjiktet

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel
    May 28, 2026

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel

    Subsurface noise #8
    Jun 12, 2026

    Subsurface noise #8

    Serendipity maximisation
    Jun 11, 2026

    Serendipity maximisation

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition
    Jun 10, 2026

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”
    Jun 10, 2026

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin
    Jun 09, 2026

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.