Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Søker etter årsakene til jordskjelv
    Aktuelt

    Søker etter årsakene til jordskjelv

    By Halfdan Carstensseptember 27, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Et nytt jordskjelv på Helgelandskysten har aktualisert forskningen omkring årsaken til jordskjelv utenfor Midt-Norge.

    De fleste jordskjelvene i Norge opptrer langs Nordlandskysten. Nå vil forskere ved flere institusjoner finne årsaken. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    «Jordskjelvaktiviteten i Nordland er høy etter norske standarder, ifølge Norges geologiske undersøkelse (NGU). NGU jobber med flere teorier om hvorfor kystrekningen mellom Helgeland og Steigen er så utsatt,» skriver nrk.no.
    Torsdag ble kysten av Helgeland på nytt rammet av et jordskjelv som lokalbefolkningen kunne føle tydelig.(Stryke 3.0 i Meløy)
    En av hypotesene er at bevegelsene skyldes erosjon og avlastning gjennom flere istider.
    NGU, NORSAR, NORUT, Oljedirektoratet, Statens kartverk og universitetene i Bergen og Luleå har siden 2013 forsket på aktiviteten i jordskorpa utenfor Helgeland. Forskningen (NEONOR2) er finansiert av 10 oljeselskap samt Norges forskningsråd.
    Det største jordskjelvet i Norge opp gjennom historisk tid skjedde i følge Odleiv Olesen, leder i sokkelgeofysikk ved Norges geologiske undersøkelse,  i Rana i 1819. Skjelvet hadde sannsynligvis en styrke på 5.8 på Richters skala. Resultatet var blant annet flere skred.
    – Et skjelv med styrke 5.8 har ca. 10.000 ganger mer energi enn et skjelv med styrke 3.0, og styrke 6.0 tilsvarer energien i en Hiroshimabombe, opplyser Olesen.
    De ødeleggende skjelvene i Italia i de siste årene har – til sammenligning – hatt en styrke på 5.9 til 6.3.
    Med referanse til rettssakene i Italia etter forrige katastrofale jordskjelv, ville det vært interessant å se hvem som ville fåttt skylden for at samfunnet ikke ble gjort oppmerksom på denne faren, dersom 1819-skjelvet hadde skjedd i Rana-området i dag.
    Forskningsprosjektet NEONOR2 avsluttes om et drøyt år. Da vil vi forhåpentligvis bli klokere på hvorfor Helgelandskysten er mer jordskjelvutsatt enn andre deler av Norge.

    NORSAR og UiB etablerer flere seismiske stasjoner, mens Kartverket beregner bevegelser i berggrunnen fra sitt nett av permanente GPS-stasjoner. Radarmålinger fra satellitt blir analysert av NGU og NORUT for å kartlegge ørsmå bevegelser i berggrunnen. Universitetet i Luleå måler bergspenninger i borhull. NGU vil utføre modellberegninger av observajonene for å finne fram til mekanismene bak den pågående deformasjonene. I tilllegg til data om bergspenninger vil også varmestrøm og bevegelser i berggrunnen inngå i beregningene. Bevegelse i berggrunnen vil blant annet medføre at reservoarene sprekker opp, og gass og olje lekker ut. Dette må oljeselskapene ta hensyn til når de driver leting i området.
    Kilde: ngu.no

     

    Related Posts

    Nordisk pris til arktisk pionér

    januar 19, 2026

    Mer enn olje og gass

    desember 22, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen

    desember 12, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Aug 14, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Et spektakulært himmelfenomen
    Aug 12, 2026

    Et spektakulært himmelfenomen

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 
    Aug 11, 2026

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Aug 07, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Vil norsk industri omfavne CCS?
    Aug 04, 2026

    Vil norsk industri omfavne CCS?

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays
    Aug 14, 2026

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin
    Aug 13, 2026

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down
    Aug 12, 2026

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down

    Is helium the bonus or the business?
    Aug 12, 2026

    Is helium the bonus or the business?

    Do we need seabed minerals?
    Aug 11, 2026

    Do we need seabed minerals?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.