Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Steinsprang kan nå 40 meter
    Aktuelt

    Steinsprang kan nå 40 meter

    Av Ingvild Carstensaugust 3, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    I en rapport er det kartlagt 14 farlige områder i Trollfjorden, og gjennomsnittlig vil det være fare for steinsprang hvert 3. år.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Statens vegvesen inspiserte Trollfjorden sammen med en geolog etter steinspranget i fjor høst på oppdrag fra Kystverket. Nå er det gjort en omfattende skredvurdering av fjorden, og rapporten anbefaler at ferdsel skjer midtfjords eller i den sørlige delen av fjorden.
    I mai ble det gitt informasjon om at Kystverket ville sette opp skilt om rasfare i Trollfjorden.

    – Mindre fritidsbåter og kajakker som søker inn mot land er disponert for all steinsprang, spesielt fra nordsiden, heter det i rapporten. Deler av fjellsidene er kraftig sprukket opp og preges av stedvis overflateparallell oppsprekning, særlig på den 500 meter høye nordsida. Bergveggen har også det geologene kaller steiltstående tverrsprekker. 14 farlige områder bør inspiseres jevnlig, og man bør inspisere etter steinsprang for å vurdere stabiliteten i området. Ved to områder på sørsiden av fjorden bør det også inspiseres jevnlig og etter steinsprang.

    Geologene fra Statens vegvesen mener at det er fare for steinsprang ca hvert 3. år, eller tre ganger i løpet av ti år.

    De lister opp 11 overheng i den nordlige fjellsida som stikker mer enn én meter ut, og med partier som ikke har har støtte eller feste i berget ved siden av. Her er faren for steinsprang særlig stor. Det er også flere lignende overheng som er mindre framtredende.

    Det er også gjort simuleringer av steinsprang i området der den glatte fjellsiden går ned i havet. Her kan enkelte steinblokker nå så langt ut som 40m fra fjellsiden dersom de løsner helt øverst i den 400m høye veggen.
    Les hele saken i Bladet Vesterålen.

    RELATERTE SAKER

    Et verktøy som har forandret verden

    august 22, 2025

    Platebevegelser ga massive jordskjelv

    juli 30, 2025

    Iverksetter overvåkning

    juli 15, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 
    Sep 05, 2025

    Isbreers hastighet kan avsløre kommende vulkanutbrudd 

    Ny storsatsing i Polhavet
    Sep 03, 2025

    Ny storsatsing i Polhavet

    Sølv: Akersberget
    Sep 01, 2025

    Sølv: Akersberget

    Arktisk forskning for barn
    Aug 28, 2025

    Arktisk forskning for barn

    Et livsviktig verktøy
    Aug 26, 2025

    Et livsviktig verktøy

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.