Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Sterk tro på Zumba
    Olje og gass

    Sterk tro på Zumba

    By Halfdan Carstensjuni 18, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Boringen av det lovende prospektet Zumba i Norskehavet er drevet av geofysiske data og analyser. De viser sterke indikasjoner på at det er hydrokarboner til stede.
    © Tullow Oil
    Seismisk attributt basert på inversjonsdata som framhever hydrokarboner (rød/gul). Både gassen i Natalia og gass/kondensat i Yttergryta står fram. Vi ser også at det er en sterk anomali knyttet til Zumba-porspektet (nede i grabenene). Zumba testes et stykke nord («up-dip») for dette tverrsnittet. © Tullow Oil

    Seismisk attributt basert på inversjonsdata som framhever hydrokarboner (rød/gul). Både gassen i Natalia og gass/kondensat i Yttergryta står fram. Vi ser også at det er en sterk anomali knyttet til Zumba-porspektet (nede i grabenene). Zumba testes et stykke nord («up-dip») for dette tverrsnittet. © Tullow Oil

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Bergartsgeofysikk har vært sentralt i evalueringen av dette prospektet, forteller Per Avseth i Tullow Oil.
    – De geofysiske analysene har i det hele tatt vært avgjørende, og de støttes opp av geologene som har sannsynliggjort at sand har blitt erodert fra Høgbrakenhorsten og Nordlandsryggen, for så bli avsatt nedflanks i sen jura tid. Vi er derfor ganske så optimistiske.
    Brønn 6507/11-1 bores ned i en dyp graben vest for Trøndelagsplattformen i det som må klassifiseres som en stratigrafisk felle (Et usedvanlig prospekt, Zumba WellBet).
    Prospektet Zumba er definert på en letemodell som antakelig ikke er testet på norsk sokkel før, sier Avseth.
    Sandsteinene tilhørende Rognformasjonen ligger midt inne i øvre jura kildebergarter (Spekkformasjonen). Terje Hagevang i Lime Petroleum har tidligere opplyst at prospektet er 30 km langt og 2-3 km bredt, og at de mulige reservene er på 250 millioner fat oljeekvivalenter.
    – Geofysikkanalysene, AVO-analyse og bergartsfysisk modellering, indikerer at det kan være sand inne i skifrene, og de støtter også opp under at det er hydrokarboner til stede. Ikke minst er vi oppmuntret av at amplitudene svekkes i sør, noe som kan bety at fluidene går fra hydrokarboner til vann, sier Avseth.
    Metodene fungerer
    Avseth forteller videre at flere av de nærliggende høydene (for eksempel Yttergryta og Natalia) er fylt med gass eller kondensat i Garn- og Ileformasjonene. Det er altså ingen tvil om at petroleumssystemet fungerer i dette området.
    – Vi har erfart at metodene vi benytter fungerer prikkfritt på høydene, men vi mangler kalibreringspunkter i grabenen, derfor må vi legge til for ekstra usikkerhet her, fremholder Avseth.
    Spekkformasjonen (øver jura kildebergarter) er umoden på reservoarnivået for denne brønnen. Avseth mener dette er positivt for det geofysiske arbeidet, fordi olje eller gass i skiferen kunne gitt falske, positive anomalier.
    Den største usikkerheten er imidlertid at prospektet er en stratigrafisk felle med fare for lekkasje.
    – Lav, residual gassmetning kan som kjent gi seismiske anomalier som er like de vi forventer for kommersielle funn. Men siden petroleumssystemet fungerer i dag, håper vi at påfyll av hydrokarboner er større enn eventuell lekkasje.

    Place your bet on Zumba in Geonova WellBet
    Må bores

    Bente Flakstad Vold, ny letesjef i Tullow, sier ti geo365.no at modningen av Zumba til et borbart prospekt er et eksempel på godt tverrfaglig samarbeid mellom kreative og faglig dyktige geologer og geofysikere i selskapet.
    – Den største usikkerheten er knyttet til felleintegritet. Men hvis den fungerer, vil det åpne seg nye muligheter.
    – Zumba er en brønn som må bores. Vi krysser fingrene, sier Vold.
    Boringen av prospektet Zumba med brønn 6507/11-11 i Norskehavet ble påbegynt i slutten av mai med boreriggen Leiv Eiriksson, og i løpet av sommeren – kanskje allerede i juni – vil vi få vite resultatet av det som mange mener er årets mest spennende brønn på norsk sokkel. Etter planen skal operasjonen ta omtrent 50 dager ved tørr brønn.
    Det er Tullow som er operatør for brønnen. Andre partnere er North Energy og Lime Petroleum.
    Et usedvanlig prospekt

    Den påtenkte reservoarsandsteinen ligger i øvre jura skifre med kildebergartskvalitet. Rognformasjonen ble avsatt i sen jura. Kilde: North Energy

    Related Posts

    Gamle felter får nytt liv

    januar 5, 2026

    Betydelig funn i Sleipner-området

    desember 5, 2025

    Agents with alibis

    desember 3, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Symbolet på evig liv
    Dec 31, 2025

    Symbolet på evig liv

    Årets sokkelkart
    Dec 30, 2025

    Årets sokkelkart

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 22, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Going deeper for salt mining
    Jan 09, 2026

    Going deeper for salt mining

    Being smart with data
    Jan 08, 2026

    Being smart with data

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration
    Jan 07, 2026

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration

    What do air hockey and induced seismicity have in common?
    Jan 06, 2026

    What do air hockey and induced seismicity have in common?

    When geology just happens, and you happen to be quite good at it
    Jan 05, 2026

    When geology just happens, and you happen to be quite good at it

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.