Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Stor tro på store funn
    Olje og gass

    Stor tro på store funn

    By Halfdan Carstensnovember 10, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Nye data har ledet til nye letemodeller. MOL Norge tror at det fortsatt er mye å finne i modne områder i Nordsjøen.
    Bjørn Martinsen er letesjef i et integrert oljeselskap som har valgt å satse på Norge i håp om å øke olje- og gassreservene. Foto: Ingvild Carstens

    Bjørn Martinsen er letesjef i et integrert oljeselskap som har valgt å satse på Norge i håp om å øke olje- og gassreservene. Foto: Ingvild Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Lav oljepris er bra for MOL. Selskapet har aldri tjent mer penger enn det gjør i dag, forteller Bjørn Martinsen, letesjef i MOL Norge.
    Forklaringen er at MOL Group er et integrert oljeselskap med både oppstrøms- og nedstrømsvirksomhet. På letestrategikonferansen NCS Prospects i Stavanger 1. og 2. november («The Exploration Strategy Conference»), der GeoPublishing var arrangør i samarbeid med Rystad Energy, fortalte Martinsen om MOL-gruppen generelt og MOL Norges strategi spesielt.
    Med operasjoner i 33 land og 25 000 ansatte er selskapet en gigant. Hovedvirksomheten er i Øst-Europa i land som grenser opp til Ungarn.
    – Vi produserer 110 000 fat per dag og har 500 millioner fat i reserver, sa Martinsen.
    På konferansen fortalte han at MOL har oljeproduksjon i 8 land. Det meste – 45 000 fat per dag – kommer fra vertslandet Ungarn, mens Kroatia er en god nr. 2 med 36 000 fat per dag. Oppstrømsvirksomheten er imidlertid spredt på 13 land, og siden 2015, da selskapet kjøpte det heleide norske datterselskapet Ithaca Petroleum Norge AS, har Norge vært på MOLs «verdenskart».
    – Selskapet valgte å satse på Norge fordi produksjonen lenge har vært nedadgående, og da Ithaca kom i finansielle vanskeligheter på grunn av lav oljepris ga det en god mulighet til å komme inn på norsk sokkel.
    – I øyeblikket har vi kun leteaktivitet, men målet er å delta i både utbygninger og produksjon.

    Les også: En annerledes strategi

    Det var ellers mange grunner til å gå inn i Norge. Martinsen trakk frem erfaring med offshore-operasjoner, lav politisk risiko, et aktivt annenhåndsmarked og fortsatt gode muligheter for store funn
    Etter et drøyt år i Norge har MOL Norge 18 lisenser og 7 operatørskap, men foreløpig ingen produksjon. Derimot viser porteføljen rundt 750 millioner fat «uriskede ressurser» («net unrisked prospective resources»). Nå venter selskapet å øke porteføljen i forbindelse med APA 2016. Samtidig jobbes det med farm-in-tilbud og bytte av lisenser.
    – MOL Norges strategi er kun å lete i Nordsjøen, fortalte Martinsen.
    – Vi har definert 3 kjerneområder: Den nordlige Nordsjøen, den sørlige Vikinggrabenen og Sentralgrabenen hvor det allerede er gjort funn. Innenfor disse områdene har vi kartlagt hele to milliarder fat oljeekvivalenter i prospektive ressurser.
    For å realisere dette potensialet ser letesjefen for seg 4-6 brønner per år, og innen fem år er målet å ha påvist minst 150 millioner fat oljeekvivalenter.
    – Nye og gode data er nøkkelen til suksess, men vi er også opptatt av god, gammeldags geologisk kunnskap.
    Martinsen trakk fram det arbeidet selskapet gjør i Sentralgrabenen for å demonstrere betydningen av gode data. Ved å skrape gamle 3D-data og ta i bruk PGS Geostreamer-data har geologene kartlagt to milliarder fat i prospektive ressurser i en helt nye letemodeller.
    – Målet vårt er å bore 2-3 brønner for å teste dette potensialet, med oppstart i 2018, avsluttet Bjørn Martinsen.
    Det var godt å høre at optimismen råder. Og det er bra at noen vil satse. Norsk sokkel trenger noen skikkelige, store funn.

    mol-seismikk
    Eksemplet viser potensialet for bedre data i Sentralgrabenen. Det er denne type kvalitetsforbedringen som har gjort det mulig for MOL å foreslå nye letemodeller og prospekter med et potensial for store funn. Illustrasjon: MOL/PGS

    Related Posts

    Markant støtte til Norges største næring

    januar 14, 2026

    Et (relativt) godt leteår

    januar 11, 2026

    Gamle felter får nytt liv

    januar 5, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Symbolet på evig liv
    Dec 31, 2025

    Symbolet på evig liv

    Årets sokkelkart
    Dec 30, 2025

    Årets sokkelkart

    Producing more by producing less
    Jan 14, 2026

    Producing more by producing less

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean
    Jan 13, 2026

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff
    Jan 12, 2026

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff

    Going deeper for salt mining
    Jan 09, 2026

    Going deeper for salt mining

    Being smart with data
    Jan 08, 2026

    Being smart with data

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.