Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Stort område av Nordsjøen kan være oversett
    Olje og gass

    Stort område av Nordsjøen kan være oversett

    By Halfdan Carstensjuli 10, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Oljedirektoratet har ved bruk av maskinlæring og kunstig intelligens kartlagt 350 reservoarintervaller med "oversette hydrokarboner". Det kan åpne opp for leting i et "tørt område".

    Foto: Martin Str, Pixabay

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    At over halvparten av de 1250 letebrønnene i Nordsjøen er tørre, har Oljedirektoratet tatt som en utfordring.

    To studier med bruk av maskinlæring og kunstig intelligens har undersøkt brønnlogger for å detektere «oversette hydrokarboner» (også kalt «missed pay»). Dette er reservoarintervaller som ikke ble registrert som hydrokarbonbærende da brønnene ble boret, og Oljedirektoratet har nå – ved hjelp av Earth Science Anlaytics – analysert de fleste letebrønnene i Nordsjøen for å finne oversette hydrokarboner.

    Nå vil Oljedirektoratet at oljeselskapene skal ta dataene og analysene i bruk.

    – Ved å gjøre tilgjengelig analysene og datagrunnlaget fra studiene, ønsker vi å utfordre industrien til å bruke dette for å finne nye ressurser og få ny geologisk innsikt, sier Torgeir Stordal, direktør for teknologi og sameksistens i Oljedirektoratet.

    – Resultatet kan brukes til å få bedre forståelse for petroleumssystemene i Nordsjøen og kan forhåpentligvis føre til at det gjøres nye funn, legger Stordal til.

    I pressemeldingen har Oljedirektoratet publisert et kart som viser brønner med oversette hydrokarboner, der høyden på kolonnene indikerer tykkelsen på de oversette intervallene.

    Det som ved første øyekast overrasker er at  det i kvadrantene  9, 10, 11  og 17, der det er boret få brønner og gjort få funn, er påfallende høye kolonner (altså mange meter med reservoar med hydrokarboner som ikke har blitt registrert tidligere).

    I et ganske stort område av Nordsjøen hvor oljeselskapene har vært lite aktive, kan det altså se ut til at mange hydrokarbonførende reservoarintervaller har blitt oversett.

    – Det er helt klart områder på norsk sokkel som er «underrepresentert» når det gjelder leting og boring, sier Dag Karlsen, professor ved Universitetet i Oslo, og trekker frem flere bassenger over hele norsk sokkel, også Bream/Brisling-området i Egersundbassenget (kvadrant 17).

    Han trekker fram muligheten for kildebergarter eldre enn jura skifre – for eksempel paleozoiske – som én mulig grunn til at noen områder er «underrepresentert».

    De oversette hydrokarbonintervallene ble registrert av Earth Science Anlaytics som slike når kriteriene for gode reservoaregenskaper og mulighet for oppbevaring av hydrokarboner ble oppfylt. Det skal derfor bli interessant å se om denne delen av Nordsjøen får økt oppmerksomhet i TFO 2021.

    NCS Exploration Strategy 2021, 17.-18. november

    Related Posts

    Rørledning krever flere gassfunn

    januar 29, 2026

    Oppjusterer Barentshav-funn igjen

    januar 19, 2026

    Markant støtte til Norges største næring

    januar 14, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    For et tryggere Svalbard 
    Feb 05, 2026

    For et tryggere Svalbard 

    «Ny» kildebergart i Norskehavet
    Feb 03, 2026

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Karabash – West Siberia’s new frontier?
    Feb 06, 2026

    Karabash – West Siberia’s new frontier?

    A greenprint for deep sea copper exploration
    Feb 05, 2026

    A greenprint for deep sea copper exploration

    When perforating below the Free Water level makes sense
    Feb 05, 2026

    When perforating below the Free Water level makes sense

    Progress over perfection
    Feb 05, 2026

    Progress over perfection

    How structural setting and hydrocarbon phase are closely related
    Feb 03, 2026

    How structural setting and hydrocarbon phase are closely related

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.