Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Vestlendingene er ikke dumme
    Anlegg og infrastruktur

    Vestlendingene er ikke dumme

    Av Ronny Setsåseptember 4, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Resultatene fra en spørreundersøkelse levner ingen tvil – å komme frem i live er viktigere enn å komme frem raskt.
    DCIM100MEDIADJI_0035.JPG

    I juni 2016 gikk et stort steinskred ved Hyvingstunnelen mellom Dale og Voss. Legg merke til det hvite vogntoget midt i bildet. Foto: Harald Huso

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Da Norstat gjennomførte en spørreundersøkelse på vegne av NRK, svarte vestlendingene klart og tydelig hvilket samferdselsprosjekt som er viktigst for dem.

    70 prosent av de spurte ville ha ny/utbedret vei på E16 mellom Bergen og Voss. Kun elleve prosent rangerte fergefri vei mellom Stord og Os (Hordfast), en del av prosjektet Ferjefri E39 mellom Stavanger og Bergen, øverst.

    Den førstnevnte strekningen ble i en uoffisiell kåring i regi av NRK i 2018 kåret til «Norges verste vei». Årsaken var til dels de mange trafikkulykkene som har forekommet der, men også grunnet den lange rekken steinsprang og -skred som har gått langs denne delen av europaveien siden den åpnet i 1990.

    «Det er komplett uforståelig at bergenserne i så mange år har godtatt å leve med rasfaren langs innfartsåren fra Voss og Østlandet.»

    geo365.no: Er bergenserne dumme?

    Begge prosjektene er omfattende. I mai 2023 ble prislappen for Hordfast oppjustert til nærmere 46 milliarder kroner. Ny E16 mellom Arna og Stanghelle er anslått å koste ca. 30 milliarder kroner.

    – Dette er et tydelig signal til Storting og regjering om å levere på E16. For Vestland Ap er ny veg og bane mellom Bergen og Voss det viktigste. Det handler om liv og helse, sier Stian Davies, fylkesordførerkandidat for Ap i Vestland til nrk.no og legger til at det i hans kretser er motstand mot Hordfasts nåværende trasévalg.

    Liv Kari Eskeland (H) mener på sin side at det er rom for å bygge begge prosjektene, blant annet i lys av at innsparingene fra en eventuell fergeavvikling kan gå til utbygging av Hordfast.

    Det foreligger planer om ny E16 og jernbane gjennom Fellesprosjektet Arna-Stanghelle, og Statens vegvesen driver forberedende arbeider slik at byggestart kan skje i 2024. Men det er ikke gitt at det vil skje. Våren 2023 meldte Statens vegvesen og Jernbanedirektoratet at prosjektet ikke ble prioritert i innspillene til Nasjonal Transportplan som følge av «strammere rammer». Og dette prosjektet dekker altså kun halvparten av  strekningen Bergen-Voss.

    Søndag 3. september meldte nrk.no at regjeringen setter av 300 millioner kroner i statsbudsjettet for 2024 for å forbedre prosjektet slik at det kan gjøres klart til oppstart.

    Ny NTP for perioden 2025-2036 skal til politisk behandling våren 2024. Tålmodighet må fortsatt til. Men vestlendingene har talt – liv må prioriteres over kortere reisetid.

    RELATERTE SAKER

    Manglende helhetlig kontroll

    mai 9, 2025

    Veien til bedre masseforvaltning

    mars 24, 2025

    Anbefaler sikringstiltak

    mars 17, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.