Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Vi forblir en oljenasjon
    Olje og gass

    Vi forblir en oljenasjon

    Av Halfdan Carstensnovember 29, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norge har produsert olje og gass i 45 år. Eventyret vil fortsette i 45 år til. Minst!
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det er ikke riktig det du har hørt. Oljealderen er ikke på vei inn i solnedgangen. Globalt så vel som nasjonalt må vi regne med at det er behov for både olje og gass gjennom hele det 21. århundret.
    Egentlig burde det være helt unødvendig å fremheve at vår rolle som olje- og gassnasjon vil fortsette gjennom flere generasjoner. Men sterke krefter i samfunnet prøver å undervurdere den betydningen som olje og gass har – og kommer til å ha – i verdens energimiks.
    Sannheten er at fornybar energi vil bli stadig viktigere, akkurat det må ikke undervurderes, men til tross for at vi opplever en eksponentiell vekst (!) i sol- og vindenergi på global basis, vil økningen på langt nær være stor nok til å erstatte kull, olje og gass i overskuelig fremtid. Det har ikke vært mulig å oppdrive et eneste faktabasert scenario som tilsier dette.
    Dagens situasjon er at 82 prosent av verdens totale energiforbruk dekkes av kull, olje og gass. Såkalt ny, ny energi (sol- og vindkraft) står kun for 2,8 prosent. Den resterende etterspørselen (ca. 15 prosent) dekkes av atomkraft, biomasse, vannkraft og geotermisk energi. Dette er faktiske tall hentet fra BP Statistical Review of World Energy 2016.
    Fremtidens energimiks vil imidlertid se helt annerledes ut. Det bør det heller ikke herske noen tvil om. Årsaken er kostnadsutviklingen innenfor ny, ny energi. Nye teknologiske løsninger (ikke Norges subsidiering av Tesla-bilistene i Bærum) har ført til at bruken av sol- og vindenergi har økt eksponentielt med 15 prosent hvert eneste år de siste 10 årene.
    Med en fortsatt vekst på 15 prosent i årene fremover, vil vi i 2035 oppleve at sol og vind vil ha en betydelig større andel av den totale energiproduksjonen, i beste fall over 10 prosent. Det er mye, men vi må ikke la oss lure til å tro at sol og vind vil få en dominerende markedsandel. Langt derifra.
    For å dekke den økte etterspørselen i en verden der både befolkning og velstand øker, må fossile energikilder stå for 60-80 prosent av den totale energiproduksjonen om 20-30 år. Vi kan diskutere prosentene, og ikke minst hvor mye av dette som skal dekkes inn med kull, olje eller gass. Men i lys av at kull forurenser betydelig mer enn hydrokarboner (lokalt og globalt), må vi forvente at olje og gass blir foretrukne energibærere.
    Vi må heller ikke la oss lure av prosentsatser alene. En lavere prosentsats om 20 år (for la oss si olje) kan faktisk bety høyere forbruk. Forklaringen er at totalforbruket av energi vil øke.
    Verden trenger norsk olje. Oljealderen er ikke på vei inn i solnedgangen.

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko
    Jun 05, 2025

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens
    Jun 04, 2025

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2
    Jun 03, 2025

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd
    Jun 03, 2025

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd

    Da Drammen eksploderte
    Jun 02, 2025

    Da Drammen eksploderte

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.