Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » – Vi må være åpne!
    Bergindustri

    – Vi må være åpne!

    By Press Releasenovember 17, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Beredskap, biologisk mangfold og åpenhet var sentrale stikkord da Norsk Bergindustri arrangerte miljøkonferanse på Gardermoen
    Jan Olav Ryan leder Norsk Bergindustris Ytre Miljø-komite. Foto: Olav Hallset

    Jan Olav Ryan leder Norsk Bergindustris Ytre Miljø-komite. Foto: Olav Hallset

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Bergindustriens miljøarbeid får stadig mer oppmerksomhet i offentligheten. Det stiller krav til bedriftene, men er samtidig en mulighet for bransjen til å fortelle om arbeidet som gjøres, hevder generalsekretær Elisabeth Gammelsæter.
    – Vi ser at blant annet Nordic Mining-saken har vekket et større miljøengasjement rundt vår bransje. Det er vi komfortable med, og det er viktig å vise fram miljøarbeidet som gjøres i alle våre delbransjer, sier generalsekretær Elisabeth Gammelsæter.
    Henrik Bager, daglig leder i Franzefoss pukk og styreleder i Norsk Bergindustri holdt innlegg om hvordan bedriften takler utfordringene pukkverk i folketette områder fører med seg. Blant annet har bedriften hatt suksess med å arrangere åpen dag for naboer og andre nysgjerrige.
    – Det er kjempeviktig at de som bor i nærheten av våre anlegg forstår hva vi driver med og hvordan vi jobber. Tiltak som dette har økt forståelsen og redusert naboklagene, sier Henrik Bager.
    Forutsigbarhet avgjørende
    Bransjens samarbeid med offentlige myndigheter ble belyst blant annet gjennom å problematisere forvaltningen av forurensingsforskriften.
    – Vi ser at det oppstår vanskeligheter mellom bedrifter, myndigheter og naboer når regelverket er uklart eller praktiseres ulikt fra sted til sted. Forutsigbarhet er avgjørende for en bransje prisgitt geologiske forekomster som må utvinnes der de er, sier Olav Hallset, kommunikasjonsansvarlig i Norsk Bergindustri.
    Sikkerhet og beredskap
    Flere av innleggene handlet om hvordan man kan forberede seg på kritiske hendelser og hvordan de best kan håndteres om de oppstår. Bedriftene har ansvar for både ansatte, omgivelser og miljø.
    – Et viktig ansvar som påligger bedriftene er å planlegge for det uønskede, og kanskje utenkelige. Når kritiske hendelser inntreffer er planer og klarlagte beredskapsrutiner gull verd, sier Gammelsæter.
    Mer miljøoppmerksomhet etter Nordic Mining
    Dagen før miljøkonferansen arrangerte Norsk Bergindustri egen deponidag der bransjens arbeid for enda bedre deponiløsninger ble diskutert. Deponiproblematikk er blitt diskutert høylydt etter at Nordic Mining i april fikk ja til å etablere undervannsdeponi i Førdefjorden.
    – Vi ser at oppmerksomheten rundt bergindustrien som sådan og deponiproblematikk generelt har økt som følge av vedtaket. Mange er skeptiske, men saken viser for det første at Norge har ressurser i berggrunnen som kan skape hundrevis av nye arbeidsplasser, og for det andre at myndighetene fatter avgjørelser på saklig framfor følelsesmessig grunnlag. Det er vi glade for, sier Elisabeth Gammelsæter.

    Related Posts

    Europas største har blitt større

    mars 3, 2026

    Varsler boreoffensiv i Sulitjelma

    februar 24, 2026

    Øyner muligheter for restprodukt

    februar 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    A historic milestone
    Mar 12, 2026

    A historic milestone

    The dark oxygen controversy
    Mar 10, 2026

    The dark oxygen controversy

    Et gigantisk karbonlager 
    Mar 05, 2026

    Et gigantisk karbonlager 

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet
    Mar 03, 2026

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 
    Feb 26, 2026

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis
    Mar 13, 2026

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude
    Mar 12, 2026

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential
    Mar 12, 2026

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential

    Collaborative solutions to above-ground exploration challenges
    Mar 11, 2026

    Collaborative solutions to above-ground exploration challenges

    Recognising structural inversion
    Mar 11, 2026

    Recognising structural inversion

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.