Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Vurderer CO2-terminal nær Haugesund
    Aktuelt

    Vurderer CO2-terminal nær Haugesund

    By Ida Helene Magnor Hansenmars 9, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Horisont Energi og Neptune Energy vil utvikle Norges andre kommersielle CO2-lagringsprosjekt. Kapasiteten kan bli høyere enn statsfinansierte Northern Lights.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Høsten 2022 signerte Horisont Energi og Neptune Energy en avtale om å utvikle et karbonfangst og -lagringsprosjekt ved navn Errai. Dette kan bli det andre kommersielle CO2-lagringsprosjektet i Norge etter Northern Lights (det første kommersielle uten statlig støtte), og kan få stor betydning for utviklingen av karbonmarkedet i Europa. 

    Geo365.no: Nytt CCS-prosjekt på norsk sokkel 

    Nå har partene inngått en opsjonsavtale med Haugeland Næringspark om å legge den landbaserte terminalen for prosjektet til Gismarvik sørøst for Haugesund.  

    Mye nødvendig infrastruktur er allerede på plass, forteller de to selskapene, med tilgang til fiber, strøm, vann og avløp, og et stort havnebasseng med dyphavskai som er ideelt for Errai-prosjektet. Terminalen skal ta imot karbondioksid fra både europeiske og norske kunder, inkludert fra den planlagte utskipningsterminalen i Rotterdam havn. 

    I første fase vil Errai kunne lagre mellom fire og åtte millioner tonn CO2 årlig, med mulighet for utvidelse i senere faser. Til sammenlikning vil Northern Lights fra og med neste år lagre opptil 1,5 millioner tonn CO2 per år (5 millioner tonn i fase 2).  

    Dette kan bli Norges andre landbaserte karbonlagrings-terminal. Den første bygges for tiden i Øygarden kommune utenfor Bergen og er en del av Northern Lights-prosjektet.  

    Geo365.no: Kan lagre minst 5 millioner tonn årlig 

    Errais CO2-lager blir sannsynligvis lagt til Egersundbassenget, der de to selskapene sent i fjor søkte om lisens for CO2-lagring.  

    Geo365: Lokker med arealer i Egersundbassenget 

    I februar signerte Horisont og Neptune en intensjonsavtale med energiselskapet E.ON vedrørende utviklingen av en europeisk CCS-verdikjede. Avtalen kan omfatte flere prosjekter, men vil fokusere på Errai-prosjektet, gitt at lisensen blir tildelt. Flere selskaper har søkt om lisens i samme område.

    Errai-prosjektet ble initiert av Horisont Energi i 2021, og injiseringen av CO2 er forventet å starte innen 2026. Dette blir selskapets andre store CCS-prosjekt etter flaggskipprosjektet Barents Blue, som satser på å utvikle verdens første og største ammoniakkfabrikk med minimale klimagassutslipp.   

    Neptune Energy har de seneste 14 årene reinjisert karbondioksid i gassfeltet K12-B i den nederlandske delen av Nordsjøen. Målet er å lagre mer karbon enn det som slippes ut fra egen drift og fra produktene de selger globalt innen 2030, og Errai-prosjektet blir en sentral bidragsyter til dette målet. Selskapet er også partner i Snøhvit-feltet, hvor det er blitt reinjisert CO2 siden 2008.  

    Related Posts

    Fra Slemmestad til norsk sokkel

    april 27, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    januar 19, 2026

    Mer enn olje og gass

    desember 22, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Følbart skjelv rystet Østlandet
    Apr 26, 2026

    Følbart skjelv rystet Østlandet

    Vår første geofysiker
    Apr 23, 2026

    Vår første geofysiker

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard
    Apr 21, 2026

    Nordlys og solstormer: Breinosa, Svalbard

    Slik så Norge ut i silur
    Apr 16, 2026

    Slik så Norge ut i silur

    Storeggaraset og Storeggatsunamien
    Apr 14, 2026

    Storeggaraset og Storeggatsunamien

    Eni’s success in the Kutei Basin continues
    Apr 28, 2026

    Eni’s success in the Kutei Basin continues

    Morocco’s oceanic crust – A new exploration paradigm
    Apr 28, 2026

    Morocco’s oceanic crust – A new exploration paradigm

    The boon of Block 6
    Apr 27, 2026

    The boon of Block 6

    Diverting the flow: The hidden power of overburden barriers
    Apr 24, 2026

    Diverting the flow: The hidden power of overburden barriers

    Has enhanced geothermal been proven at scale?
    Apr 23, 2026

    Has enhanced geothermal been proven at scale?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.