Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » 60 år historie arkivert
    Bergindustri

    60 år historie arkivert

    By Halfdan Carstensapril 8, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Rogalandsbedriften Titania var allerede godt i gang med arkivering av historisk materiale da Norsk Bergindustriarkiv tilbød sine tjenester.

    Titania AS har avlevert de eldste delene av sitt arkiv til Arkivverket i Stavanger, Norsk bergindustriarkiv har fått sitt første arkiv i hus. Herved sikres dette unike arkivmaterialet for ettertiden. Her ser vi Finn Nesvold fra Titania AS (til høyre) avlevere arkivet til Eivind Skarung fra Arkivverket. Foto: Foto: Torkel Thime

    Facebook Twitter LinkedIn Email

     – Dette er en god mulighet for å sikre bedriftsinformasjon på en trygg måte. Spesielt interessant er det at dokumenter blir lett tilgjengelige for forskere, sier Finn Nesvold, personalsjef i Titania.

    Nesvold er historiker av utdannelse og har alltid interessert seg for Titanias historie. Den strekker seg tilbake til tidlig 1900-tallet, og virksomheten baserer seg på en i verdenssammenheng svært stor forekomst av ilmenitt. Råstoffet benyttes til framstilling av titanhvitt som inngår som fargepigment i mange hverdagsprodukter, for eksempel plast, papir, gummi, glass, kosmetikk og matvarer, og spesielt maling.

    Med Nesvolds interesse for Titanias historie har bedriften i over 20 år hatt et samarbeid med statsarkivet.

    – Vi har ordnet og katalogisert store deler av Titanias arkiv allerede, fra oppstarten i 1902 og fram til den nye gruven på Tellnes kom i drift i 1960. Det er likevel bare en liten del vi har klart å ta vare på, men samlet utgjør det oppimot 150 arkivbokser, forteller Nesvold.

    Han påpeker at det kan være utfordringer i forhold til deler av arkivet. Det kan ligge dokumentasjon og analyser som bedriften foreløpig, av rent kommersielle interesser, ikke ønsker skal være tilgjengelige.

    – Norsk bergindustriarkiv har imidlertid mekanismer som gjør at visse deler av arkivet kan være lukket for offentligheten.

    Det aller meste av arkivet er imidlertid åpent for alle som er interessert (geo365.no: Samler kunnskapen i én portal).

    De første 60 årene av bedriftens historie er nå arkivert. Spørsmålet er hva som skal skje med arkivet som dekker de neste 60 årene.

    – Vi er inne i en tankeprosess for å finne ut hva som skal skje, og eventuelt når, avslutter Finn Nesvold.

    Related Posts

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025

    Mer slagkraft for bergindustrien

    november 12, 2025

    Vant i rettssak – driften fortsetter

    november 11, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 24, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    Creating an NCS seismic expert
    Nov 20, 2025

    Creating an NCS seismic expert

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 
    Nov 18, 2025

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 

    Fra skred til jordskjelv
    Nov 13, 2025

    Fra skred til jordskjelv

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond
    Nov 13, 2025

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond

    Natural hydrogen: Is it here to stay or will the bubble burst?
    Nov 24, 2025

    Natural hydrogen: Is it here to stay or will the bubble burst?

    A sense of urgency
    Nov 22, 2025

    A sense of urgency

    The search for barrels in Bissau – exploration renascimento in the southern MSGBC
    Nov 21, 2025

    The search for barrels in Bissau – exploration renascimento in the southern MSGBC

    Subsurface bio-stimulated hydrogen
    Nov 20, 2025

    Subsurface bio-stimulated hydrogen

    Dead oil traces in a lonely pebble bed
    Nov 19, 2025

    Dead oil traces in a lonely pebble bed

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.