Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ekspansjonsplaner for nyinnkjøpt gruve
    Bergindustri

    Ekspansjonsplaner for nyinnkjøpt gruve

    LNS har fullført kjøpet av Skaland Graphite, og varsler investeringer i gruva og oppredningsverket for å øke produksjonen.
    By Ronny Setsåmars 31, 2026
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Fyrlykt ved Tungeneset, Nasjonal turistveg Senja, utsyn mot fjellrekka Okshornan ved Ersfjorden. ©Foto: Hjalmar Steinnes / Statens vegvesen

    Skalands grafittgruve ligger under fjellet Trælen, vis a vis den majestetiske tinderekken Okshornan avbildet her. Foto: Hjalmar Steinnes/Statens vegvesen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Leonhard Nilsen & Sønner (LNS) meldte 5. mars at det har signert avtalen om kjøpet av Skaland Graphite, Europas største produsent av naturlig grafitt, fra australske Mineral Commodities Ltd (MRC).

    Oppkjøpet ble først varslet i november 2025, etter at Norge Mineraler hadde meldt sin interesse for grafittgruva sent i 2024.

    – Vi har de siste månedene gjennomført en grundig vurdering av Skaland Graphite, som har resultert i at LNS kjøper selskapet, sier Frode Nilsen, konsernsjef i LNS, i pressemeldingen.

    Han legger til at han er stolt og glad over at Skaland Graphite er tilbake i LNS’ portefølje. For selskapet er godt kjent med grafittgruva – LNS var eieren før MRC kjøpte den i 2019.

    Konsernsjefen informerer videre at LNS har planer om å gjøre nødvendige investeringer i gruva og i oppredningsverket for å øke produksjonen. I tillegg skal grafitten videreforedles for å «oppnå nødvendig inntjening».

    Oppkjøpet er en del av LNS’ satsing innen utvinning av grafitt. Konsernet påpeker at EU definerer grafitt som et kritisk industrimineral, der forekomsten på Senja er avgjørende både i nasjonal og europeisk sammenheng.

    Ifølge Norges geologiske undersøkelse (NGU) er grafitt blant de viktigste mineralene for det grønne skiftet som blant annet benyttes som anodemateriale i batterier.

    Grafitt kan også fremstilles syntetisk, men det er betydelig dyrere enn utvinning av naturlig grafitt.

    NGU opplyser at Norges samlede grafittressurser er betydelige, og undersøkte forekomster har antatte ressurser tilsvarende ca. 240 millioner tonn grafittmalm. Forekomstene ligger primært i områder med høymetamorfe bergarter av tidlig proterozoisk alder (eldre enn 1,8 mrd. år), og hovedsakelig i Lofoten-Vesterålen, på Senja og i Nord-Helgeland.

    Registreringer av grafitt i Norge. Forekomster som er eller har vært i drift, er navngitt. Kilde: NGU-rapport: Oversikt over kritiske metaller og mineraler i Norge

     

    Grafitt ble funnet i området i 1870, og grafittverket på Senja ble først satt i drift i 1917. Det har opp gjennom årene gjennomgått flere driftspauser og konkurser. Et ressursestimat fra 2021 beskriver en forekomst på 1,84 millioner tonn malm med 23,6 prosent TGC (total graphitic carbon).

    Related Posts

    Trekker seg ut av Finnmark

    juni 12, 2026

    Får vi et «Minoro» eller «Statmineral»?

    mai 28, 2026

    Storstilt gruvetransaksjon sør for Finnmark

    mai 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris
    Jun 11, 2026

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen
    Jun 08, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann
    Jun 04, 2026

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann

    NGU i toppsjiktet
    Jun 01, 2026

    NGU i toppsjiktet

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel
    May 28, 2026

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel

    Subsurface noise #8
    Jun 12, 2026

    Subsurface noise #8

    Serendipity maximisation
    Jun 11, 2026

    Serendipity maximisation

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition
    Jun 10, 2026

    Hybrid terrain, unified technology – GT’s land‑nodal system for high‑quality transition zone seismic data acquisition

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”
    Jun 10, 2026

    “Running a company is like having a long-term relationship – you have to give and take, but always carry on”

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin
    Jun 09, 2026

    A Cenomanian- Turonian source rock adventure in the Pelotas Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.