Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Oppdal(skifer) så klart
    Bergindustri

    Oppdal(skifer) så klart

    By Halfdan Carstensjuni 19, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Arkitekten for Nasjonalmuseet, Klaus Schuwerk, ønsker at den nye bygningen på Vestbanen skal kles med skifer fra Oppdal.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det er Birgitte Bye, kommunikasjonsleder i Byggherreavdelingen i Statsbygg, som opplyser dette til GEO. Det er gode nyheter for norsk natursteinsbransje.
    – Arkitekten mener Norge er et «steinland», og han er en kulturbevisst person, sier Bye.
    Derfor må det bli norsk stein. Vi kan ikke forstå det annerledes.
    Må holde seg til reglene
    Byggingen av det nye Nasjonalmuseet er i gang. Det er full aktivitet i byggegropen bak Vestbanen der Nobels Fredssenter nå holder til. Og bygningen kles med stein. Men det er ikke bestemt hva slags stein, og slett ikke at den skal komme fra Norge. Dette ligger noen måneder frem i tid.
    Statsbygg peker også på at «vi er underlagt lovverket for offentlig anskaffelse og derfor må legge ut på anbud, nasjonalt og internasjonalt. Vi kan ikke lage en spesifikasjon som går spesielt mot en norsk leverandør. Det har vi ikke anledning til».
    Men, som Ragnar Kjeserud i Askim Steinindustri anfører i et innlegg på geonova.no, anbudsdokumentene kan utformes slik at de (indirekte) utelukker all stein som ikke er norsk. Vi tolker dette slik at det er stor makt i Statsbyggs hender. Gitt at de vil bruke den.
    Kjeserud har også bedt Gerd Merke, generalsekretær i Euroroc, fortelle hvordan EU-landene forholder seg til bruk av stein i nasjonale bygninger. Svaret er tydelig: «The Scala in Milan would never use non-Italian stone for the building.”
    På geonova.no sin diskusjonsforum blir det også kommentert at Aberdeens særpreg skyldes bruk av lokal stein, og at operahuset i Cardiff er bygd av lokal skrapstein.
    Visuelt ganske like
    Av grunner vi ikke kjenner til, har arkitekten tydeligvis forelsket seg i Oppdalskifer. Men skifer produseres flere steder her i landet.
    Willy-Einar Hågensen, adm. direktør i Altaskifer sier i en kommentar på geonva.no at det ikke bare er Oppdal som produserer skifer.
    «Kvalitetsskifer finnes mange steder i Norge, og ikke minst i Alta. Altaskiferen er vel den skiferen som er mest benyttet, av norsk skifer, i alle prosjekter verden over hvor skifer er valgt,» skriver Hågensen.
    Bjørn Erik Johnsen i Jogra Steinindustri anfører i den samme diskusjonen på geonova.no at «Alta- og Oppdalskifer har nokså like tekniske egenskaper, og begge har holdbarhet i hundrevis av år.»
    «Visuelt er de også like, men ikke identiske. Altaskifer er litt grønnlig i fargen, mens Oppdalskifer er mer grå,» skriver Johnsen.
    Skiferens holdbarhet skyldes et høyt innhold av kvarts. «Det er det som gjør norsk naturstein så unik i forhold til andre skifertyper fra Kina, India og Brasil spesielt,» opplyser Hågensen.

    God nok kapasitet
    Det er likevel noe malurt i begeret.
    Bye forteller at det pågår en diskusjon om Oppdal kan levere de store mengdene med stein det er snakk om. I første omgang dreier det seg om 19.000 kvadratmeter til taket og fasaden. Senere kan det bli mer. For det skal også legges stein på gateplan.
    Hågensen i Altaskifer sier imidlertid at «kapasiteten i Alta er enorm, og det er ikke noe som tilsier at en skal gå utenfor landets grenser for å finne stor nok kapasitet på leveranser».
    På den annen side er det heller ikke uproblematisk å kjøpe stein fra Kina. Bye forteller at det i prosjektgruppen pågår en diskusjon rundt miljøregnskapet for en slik leveranse.
    Det vil gå flere måneder før det er avklart hva slags stein som skal benyttes. I løpet av november/desember skal det sannsynlig vis skrives anskaffelsesbrev, og deretter blir det internasjonal anbudsrunde.
    Det er interessant å merke seg at det må en utenlandsk arkitekt til for å honorere at Norge er et «steinland», og at norsk stein hører hjemme i norsk kultur.

    HALFDAN CARSTENS

    Related Posts

    Overtar drift av Europas største kvartsittgruve

    januar 7, 2026

    For suverenitet og nasjonal beredskap

    desember 16, 2025

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    desember 12, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Symbolet på evig liv
    Dec 31, 2025

    Symbolet på evig liv

    Årets sokkelkart
    Dec 30, 2025

    Årets sokkelkart

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 22, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Going deeper for salt mining
    Jan 09, 2026

    Going deeper for salt mining

    Being smart with data
    Jan 08, 2026

    Being smart with data

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration
    Jan 07, 2026

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration

    What do air hockey and induced seismicity have in common?
    Jan 06, 2026

    What do air hockey and induced seismicity have in common?

    When geology just happens, and you happen to be quite good at it
    Jan 05, 2026

    When geology just happens, and you happen to be quite good at it

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.