Veslemannen er stadig i bevegelse, og snøsmelting etter vinteren bidrar til at hastigheten på bevegelsene øker.
– Vi ser at partiet Veslemannen nå er aktivt. Det er mye ferske spor. Så ligger det en del snø igjen, men faktisk mindre snø enn det har vært tidligere, sier seksjonssjef i NVE, Lars Harald Blikra til NRK.
Hastigheten har nå stabilisert seg på 3-4 millimeter per dag, noe geologene ikke ser som bekymringsfullt.
Nye modeller overvåker fjellet
– I fjor startet vi et samarbeid med universitetet i Lausanne i Sveits. Og der har vi fått utviklet en modell som prøver å ta nedbør, snøsmelting og temperaturer inn, for så å estimere hva bevegelsen vil være, sier Lene Kristensen i NVE.
Med beregninger på vær og nedbør skal geologene nå kunne estimere bevegelsene i fjellet en uke frem i tid.
– Hvis vi begynner å se mer bevegelse enn modellen tilsier så vet vi at det kanskje begynner å oppføre seg ustabilt, og da vil vi kanskje bli urolige for at det kan begynne å gå ut, sier Kristensen.
Les hele saken på nrk.no
![window.adn = window.adn || {};
adn.calls = adn.calls || [];
adn.calls.push(function() {
adn.request({
network: "2cddc6",
adUnits: [{
auId: "2e0bfb",
auW: 1230,
auH: 480
}]
});
});
Nye modeller overvåker Mannen](https://geo365.no/wp-content/uploads/2014/11/711x474_Mannen1-650x433.jpg)
KOMMENTER DENNE SAKEN