Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Flere aktører – samarbeid er påkrevet
    Bergindustri

    Flere aktører – samarbeid er påkrevet

    By Halfdan Carstensmai 22, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    NGUs holdning er at vi i Norge kun trenger ett slagkraftig miljø for å videreutvikle kunnskapen om dyphavets mineralressurser.
    Det er langt fram til marin gruvedrift i norske farvann. Men nå er havbunnsmineralloven på plass. Foto: MAREANO

    Det er langt fram til marin gruvedrift i norske farvann. Men nå er havbunnsmineralloven på plass. Foto: MAREANO

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Allerede for snart 20 år siden dykket Rolf Birger Pedersen ned til 3500 meters dyp på Knipovichryggen (GEO 02/1998). På den måten innledet han en ny ære i norsk geologi.
    Universitetet i Bergen har, med dypdykkeren som pådriver, tatt pionerrollen i kartleggingen av dyphavet. I 2007 fikk de lønn for strevet da universitetet fikk midler til å opprette et Senter for Fremragende Forskning (SFF) innen geobiologi. Professor Pedersen bygget deretter opp et forskningsmiljø som binder sammen to naturfag som langt på vei har levd sine selvstendige liv opp gjennom historien.
    Ved NTNU har Institutt for geovitenskap og petroleum gjennom prosjektet MarMine kastet seg på forskningen om mineralressursene i dyphavet. Prosjektet er et samarbeid med flere institusjoner og private selskaper, og sist høst gjennomførte forskerne et tokt på Mohnsryggen i Atlanterhavet.

    Tom Heldal. Foto: Halfdan Carstens

    NGUs rolle
    Norges geologiske undersøkelse (NGU), «Norges ledende geologiske institusjon», har spilt en mer beskjeden rolle. Men, i tillegg til å være partner i MarMine, driver institusjonen flere aktiviteter som er relevante for kartleggingen av metallressursene i dyphavet.
    – Dyp geofysikk: NGU har utført og utfører geofysiske målinger i havområdene som gir informasjon om jordskorpeoppbyggingen rundt midthavsryggene. Magnetiske målinger kan blant annet si noe om de bergartene som finnes der, samt hvordan og når de ble dannet.
    – Forskning og modellering: NGU driver forskning på høyt nivå knyttet til dynamikken bak havbunnsspredning i Atlanterhavet. Ny viten på dette feltet kan komme til nytte i tiden fremover, også når det gjelder ressursforståelse.
    NGUs kompetanse på den type mineraliseringer som finnes på havbunnen (sulfidskorsteiner) kan også komme godt med i den videre utforskningen av dyphavet.
    – NGUs forskere har vært med på flere internasjonale tokt som har gjort pionerarbeid på dette feltet, blant annet ved kjerneboring. I tillegg driver NGU undersøkelser av forekomster på land som ble dannet på samme måte som dem vi finner i dyphavet, fremholder Tom Heldal, avdelingsdirektør for mineralressurser.
    – Det å kunne kombinere kunnskapen om de «gamle» forekomstene på land og de «nye» i dyphavet gir en veldig stor synergieffekt, legger han til.
    Heldal trekker også frem den kompetansen NGU har bygget opp på havbunnskartlegging på grunnere vann.
    – Sammen med Havforskningsinstituttet og Kartverket kartlegger NGU havbunnen på kontinentalsokkelen gjennom MAREANO-programmet. Kombinasjonen geologisk og biologisk kartlegging har gitt veldig gode erfaringer som NGU ønsker å videreføre til dyphavet.
    Trenger ett miljø
    Heldal uttrykker tilfredshet ved regjeringens beslutning om at forvaltningen av ressursene i dyphavet nå ligger under Olje- og energidepartementet (OED).
    Samtidig er han litt bekymret for fragmentering av den fremtidige forskningen. Han ser behovet for at vi i Norge har ett sterkt fagmiljø, og frykter konkurranse om forskningsmidler.
    Han fremhever i denne sammenheng samarbeidet med OED innen skredkartlegging. Her mener han vi har et eksempel på at etater gjennom å utnytte hverandres kompetanse kan finne fram til gode og kostnadseffektive løsninger som utnytter skattepengene optimalt.
    NGU påpeker at det derfor er naturlig at OED, også på dette området, ser det som viktig å bygge på den kompetansen staten allerede har, samt se synergier og satse på å videreutvikle styrken i eksisterende kompetansemiljø. Det vil være mest kostnadseffektivt, er holdningen.
    – Vi tror at den type malmgeologisk kompetanse vi har behov for i dyphavet best kan videreutvikles gjennom ett slagkraftig og internasjonalt anerkjent miljø, fremfor å splittes opp i flere departementale enheter som skal sloss om bevilgninger, sier Tom Heldal.

    Related Posts

    Et arktisk landskap begravd i lava

    oktober 27, 2026

    Beste praksis for sjødeponi

    oktober 20, 2026

    Savner nye mineralgrep

    oktober 14, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    DNV-midler til tre mineralprosjekter
    Oct 26, 2026

    DNV-midler til tre mineralprosjekter

    Leser linjene i terrenget
    Oct 22, 2026

    Leser linjene i terrenget

    AI still can’t beat the palynologist
    Oct 16, 2026

    AI still can’t beat the palynologist

    Tettere på terra incognita
    Oct 13, 2026

    Tettere på terra incognita

    Astronomiske sykluser: Bygdøy
    Oct 10, 2026

    Astronomiske sykluser: Bygdøy

    Why the Rittershoffen geothermal plant came to a halt
    Oct 28, 2026

    Why the Rittershoffen geothermal plant came to a halt

    Côte d’Ivoire: Reimaged datasets provide new geological insights within an exploration hotspot
    Oct 27, 2026

    Côte d’Ivoire: Reimaged datasets provide new geological insights within an exploration hotspot

    “I am not a geologist. I am a petroleum geologist”
    Oct 26, 2026

    “I am not a geologist. I am a petroleum geologist”

    The market challenges that force the shallow geothermal industry to continue innovating
    Oct 23, 2026

    The market challenges that force the shallow geothermal industry to continue innovating

    The core of Khorat
    Oct 22, 2026

    The core of Khorat

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.