Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Oppredningslaboratoriet i full drift
    Bergindustri

    Oppredningslaboratoriet i full drift

    By Guest Authoroktober 17, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det største enkeltlaboratoriet i Berglaboratoriet åpnet allerede i sommer.

    Berglaboratoriet ligger i tilknytning til Institutt for geofag og petroleum ovenfor Lerkendal. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det nye Oppredningslaboratoriet, 750 kvadratmeter ved fødselen, ble åpnet relativt udramatisk og etter planen i sommer etter et tolv måneder langt svangerskap. Dette er det største enkeltlaboratorium i det moderne Berglaboratoriet og rommer mye nytt og moderne utstyr.

    Flyttingen fra det gamle Bergbygget og den gamle Oppredningen medførte både bekymring, lettelse, fornyelse, interessante gamle geologiske funn i glemte avkroker og en viss bevaring av historien.

    Nå er Oppredningslaboratoriet kledd i ny drakt med mange skinnende knapper i form av analyse- og prosessutstyr, noe som spesielt vises i Urban Mining-laboratoriet, som er et av de mange underlaboratoriene i det moderne nybygget. Her har jeg kost meg med mange klassiske geologiske og sekundære urbane materialer, ikke minst ved å sprenge de i fillebiter ved hjelp av lyn.

    Berglaboratoriet ligger på fyllmasse over en berggrunn av grønnstein, men omsluttes av tykke havavsetninger (leire) i ly av Sunlandsskrentens elveavsetninger.

    Det største laboratoriet i det nye Berglaboratoriet er altså Oppredningslaboratoriet med sine underlaboratorier i grovlaboratoriedelen som Oppredningshall, Mikronisering, Knuserom og Renrom, og lettlaboratoriedelen som Flotasjon, Hydrometallurgi, Overflateanalyse, Partikkelanalyse, Urban Mining, Tørrseparasjon, Sikting og Preparering.

    Spesielt har det blitt investert i utstyr i Urban Mining-laboratoriet og Overflate- og Partikkelanalyse-laboratoriene de siste to årene, men også i Oppredningshallen, Hydrometallurgi- og Tørrseparasjon-laboratoriene har det blitt en del fornyelse.

    Urban Mining-laboratoriet rommer to av instituttets nyeste storinvesteringer de siste årene. Dette er den elektriske knuseren fra Selfrag og den sensor-baserte sorteringsmaskinen fra Comex. Med den elektriske knuseren har vi ikke bare knust sekundære råstoff (f.eks. urbant avfall), men bokstavelig talt sprengt massevis av fantastiske geofunn i fillebiter med 200 000 volt pulser. Dette gjelder blant annet jernmalm fra nord, eklogitt fra vest og pegmatitt fra sør, i tillegg til vrakede silikadigler med ‘pot scrap’ silisium, slagg fra silisiumproduksjon, dekkemasse fra aluminiumproduksjon, betong, elektronikk, m.m.

    Det er få primære og sekundære råstoff som ikke kan testes, og det er enda færre som kommer helskinnet ut av en runde i den maskinen. De aller fleste prøvene som knuses med disse høyspente pulsene opplever betydelig svekkelse langs korngrensene, og man kan med stor letthet knuse mange av de store gjenværende partiklene med håndmakt i etterkant. Tilnærmet som i eventyret hvor Askeladden klemte vannet ut av steinen.

    ERIK LARSEN

     

    Related Posts

    Storstilt gruvetransaksjon sør for Finnmark

    mai 18, 2026

    Girer opp kvartsprosjekt

    mai 6, 2026

    Energiselskap på mineraljakt

    april 29, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Bjørkum ignorerer hovedtemaet
    May 21, 2026

    Bjørkum ignorerer hovedtemaet

    Pensum møter praksis
    May 19, 2026

    Pensum møter praksis

    Fant rester av jordens opprinnelse  
    May 14, 2026

    Fant rester av jordens opprinnelse  

    Mounds, layers and sands of ore
    May 12, 2026

    Mounds, layers and sands of ore

    Slik så Norge ut i karbon
    May 07, 2026

    Slik så Norge ut i karbon

    The mood music of the E&P geoscience job market
    May 21, 2026

    The mood music of the E&P geoscience job market

    “It is quite a risk hiring you”
    May 21, 2026

    “It is quite a risk hiring you”

    What are we risking and why is it important?
    May 20, 2026

    What are we risking and why is it important?

    Keep that well
    May 20, 2026

    Keep that well

    The low productivity of enhanced geothermal systems
    May 18, 2026

    The low productivity of enhanced geothermal systems

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.