Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Uendret for NGU
    Bergindustri

    Uendret for NGU

    Av Halfdan Carstensoktober 7, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det ble ingen store overraskelser for NGU i det foreslåtte statsbudsjettet for 2021.
    May Britt Myhr har vært adm. direktør ved NGU siden i fjor sommer. Hun må nå forholde seg til en ekstern evaluering som i prinsippet omhandler den forrige direktørens periode. Men Myhr får støtte for sitt ønske om sterker eierstyring, slik hun i fjor uttrykte i et intervju med GEO. Foto: Halfdan Carstens

    May Britt Myhr, adm. direktør ved NGU, er sånn passe fornøyd med bevilgningene i statsbudsjettet for 2021. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    NGU får bevilget 189,4 millioner kroner for neste år. Det betyr en uendret bevilgning sammenlignet med 2020.  Det fremkommer av regjeringens forslag til statsbudsjett.

    – Jeg er rimelig fornøyd når vi tar alt i betraktning. Vi hadde ikke ventet en økning i bevilgninger i dagens koronasituasjon, sier direktør May Britt Myhr.

    Næringsminister Iselin Nybø (V) foreslår samtidig å bruke 40 millioner kroner i 2021 til anskaffelse av NGUs nye forskningsfartøy. Den vedtatte bevilgningen på 60 millioner fordeles over tre år. Designprosessen og innkjøp av tekniske instrumenter er i gang, mens byggekontrakten er forventet å bli signert til våren, iht. NGU.

    I statsbudsjettet blir det bekreftet at NGU får bygge et nytt forskningsfartøy til erstatning for Seisma. Foto: Reidulv Bøe

    Blant de største eksterne prosjektene som får bevilgninger hører skredfarekartlegging på oppdrag fra NVE, og samarbeidet med Norsk Romsenter og NVE om å drive det nasjonale senteret for bruk av InSAR-data. Mareano-bevilgningen til NGU blir den samme som i år, 29.3 millioner kroner.

    – Samlet sett betyr det at vi får opprettholdt aktiviteten stort sett som i år. Jeg registrerer også at departementet er tilfreds med at NGU, gjennom gode smitteverntiltak, har klart å opprettholde felt- og toktaktiviteter gjennom koronaperioden. Det er viktig for oss, og det skal vi være stolte av, understreker Myhr.

    I regjeringens omtale av NGUs prioriteringer framover heter det blant annet at «NGU skal planlegge sin virksomhet i et langsiktig perspektiv, blant annet ved å fullføre påbegynt strategiprosess. NGU skal arbeide for å tydeliggjøre sin rolle og fremgangsmåter for å nå målene som er satt for virksomheten. Som en del av dette skal NGU utarbeide en langsiktig plan for kartlegging».

    – Alt dette er vi allerede godt i gang med, påpeker Myhr.

    Samtidig forutsetter regjeringen at «NGU skal legge til rette for enkel bruk av geologiske data, og følge opp bruken og nytten gjennom målrettede brukerundersøkelser».

    RELATERTE SAKER

    Platina: Karenhaugen

    juni 2, 2025

    Mektig populært sølv

    mai 28, 2025

    Av hensyn til sikkerhetspolitikk

    mai 16, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko
    Jun 05, 2025

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens
    Jun 04, 2025

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2
    Jun 03, 2025

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd
    Jun 03, 2025

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd

    Da Drammen eksploderte
    Jun 02, 2025

    Da Drammen eksploderte

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.