Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Iverksetter daglige inspeksjoner på rasstrekning
    Anlegg og infrastruktur

    Iverksetter daglige inspeksjoner på rasstrekning

    By Ronny Setsåseptember 15, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    I løpet av ett år har det gått fem ras eller steinsprang langs E6 vest for Snåsa. Det vil ikke bli gjort tiltak på veien før tidligst neste vår, men Statens vegvesen skal inspisere veistrekningen to ganger om dagen.

    Langs denne veistrekningen av E6 nord for Snåsavatnet har det gått fem ras eller steinsprang det siste året. Kilde: Google Street View

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Statens vegvesen skal med umiddelbar virkning inspisere E6 ved Langnesberga vest for Snåsa i Trøndelag hver morgen og hver kveld.

    Bakgrunnen er at strekningen er utsatt for ras og steinsprang. På ett år har dette skjedd fem ganger, og senest 14. september.

    – Dette utføres for å sjekke om det er endringer i fjellskjæringene eller om det har kommet nedfall i grøftene. Vi inspiserer også tilstanden på vegen og følger med på forholdene mot Snåsavatnet, sier Roar Dypvik, prosjektleder for drift og vedlikehold i Statens vegvesen, i pressemeldingen.

    I en detaljreguleringsplan fra 2016 skriver Statens vegvesen at berggrunnen i planområdet (den rasutsatte strekningen) er en del av Trondheimsfeltet fremskjøvet under den kaledonske fjellkjedefolding og består av grønnstein/grønnskifer.

    Aktsomhetskartene til Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) viser utsatte områder langs strekningen, både med hensyn på steinsprang og jord-, flom- og snøskred.

    Kartet viser den rasutsatte veistrekningen vest for Snåsa markert i gult. Kilde: Statens vegvesen

    Statens vegvesen opplyser videre at det gjennom det siste året har blitt gjort omfattende arbeid med kartlegginger, undersøkelser og overvåkning. Men tiltak på eksisterende veg kan ikke utføres før tidligst våren 2023. Årsaken er at denne type arbeid ikke kan gjøres på vinterstid.

    Geologer har kartlagt hele den utsatte vegstrekningen og utarbeider en fagrapport som grunnlag for å foreslå tiltak i neste års budsjett.

    Tilstedeværelse av kvikkleire

    Detaljreguleringsplanen fra 2016 forteller også om tilstedeværelse av kvikkleire langs deler av veistrekningen.

    NVE har registrert en faresone for kvikkleire like nordøst for planområdet, og grunnundersøkelser har videre indikert at deler av E6 ligger på kvikkleire. Dette gjelder området nordøst for Snåsakroa og langs gabionmuren mellom Oldervika og Vegset (den nordøstlige delen av strekningen markert i gult på kartet over).

    Statens vegvesen opplyser videre i rapporten:

    Gabionmuren er sterkt påkjent av vær og vind, og har delvis kollapset på enkelte partier. Stabiliteten er på dette partiet vurdert som meget lav. Bunnkartleggingen i Snåsavatnet tyder på at det har gått flere undersjøiske skred i dette området.

    På lang sikt er målet å legge deler av strekningen i tunnel. Det krever imidlertid at tiltaket blir omtalt og prioritert i Nasjonal transportplan.

    Per 2015 var trafikken på veistrekningen 2 560 kjøretøy per dag (årsdøgntrafikk).

    Related Posts

    Høy tunnelaktivitet i 2025

    januar 2, 2026

    Vil lære av Rogfast

    desember 27, 2025

    Færre stengte veier med skredtårn

    desember 9, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 16, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Predicting viscosity in an undrilled panel of a deep-water field in West Africa
    Jan 16, 2026

    Predicting viscosity in an undrilled panel of a deep-water field in West Africa

    A very expensive fart in the wind
    Jan 15, 2026

    A very expensive fart in the wind

    Producing more by producing less
    Jan 14, 2026

    Producing more by producing less

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean
    Jan 13, 2026

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff
    Jan 12, 2026

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.