Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Gir ikke opp Gruve 7
    Bergindustri

    Gir ikke opp Gruve 7

    Stengningen av Gruve 7 kan svekke norsk tilstedeværelse på Svalbard, og kullet erstattes av skitnere alternativer fra andre land. Staten må støtte opp om videre drift av Gruve 7 inntil nye prosjekter kan etableres, mener Torleif Nordbakk i LO i Tromsø.
    By Ronny Setsånovember 11, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    På innsiden av Gruve 7, Norges siste operative kullgruve. Foto: Kjell Erik Reinhertsen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Gruve 7 er Norges siste operative kullgruve på Svalbard. Gruva skulle egentlig stenges allerede i 2023, men i 2022 ble det bestemt at driften skulle fortsette til 2025. Årsaken var blant annet høyere kullpriser og økt fokus på forsyningssikkerhet i kjølvannet av at Russland invaderte Ukraina.

    I et debattinnlegg i Nordnorsk debatt, tar Torleif Nordbakk, styremedlem i LO i Tromsø, til orde for at gruvedriften bør videreføres av hensyn til suverenitet, miljøpolitikk, Norges posisjon i Arktis, i tillegg til tapte arbeidsplasser.

    Nordbakk påpeker at en stengning kan føre til at rundt 70 gruvearbeidere mister jobben, som igjen gir ringvirkninger som kan føre til at 2-300 personer må flytte (Longyearbyen har rundt 2 500 innbyggere). Dette kan føre til at den norske andelen av befolkningen synker til 50 prosent og er ikke i tråd med Svalbardmeldingen og behovet for å styrke norsk tilstedeværelse.

    Nordbakk påpeker dessuten at kullet – som har lav miljøpåvirkning og holder metallurgisk kvalitet – vil erstattes av andre, mer forurensende alternativer fra land som Kina og Colombia om det bortfaller.

    Gruvedriften er en garantist for norsk tilstedeværelse i Arktis, skriver Nordbakk, og viser til uttalelser fra gruvearbeiderne om at redusert norsk aktivitet kan gi rom for økt internasjonal interesse i området, særlig fra land som Russland og Kina. Dessuten vil en nedstengning før til at norsk kompetanse går tapt, noe som er heldig om det på et senere tidspunkt skal gjenopptas gruvedrift på nye mineralforekomster.

    Staten må støtte opp om videre drift av Gruve 7 inntil nye prosjekter kan etableres. Det vil ikke bare sikre arbeidsplasser og norsk tilstedeværelse, men også bidra til en bærekraftig løsning for Svalbard i fremtiden, skriver Torleif Nordbakk avslutningsvis.

    Gruve 7 har vært i drift siden 1976. Det tas årlig ut om lag 100 000 tonn kull. Frem til høsten 2023 forsynte gruva også energiverket i Longyearbyen, som siden har gått over til diesel.

    Gruvedriften i Svea og Lunckefjell ble besluttet avviklet i 2017, og området ble tilbakeført til naturen i fjor høst.

    Les hele debattinnlegget her

    Related Posts

    Avviser tvil om Nussir-tillatelse

    august 17, 2026

    Etterlyser høyere tempo

    august 14, 2026

    Verdikjeder viktigere enn forekomster

    august 12, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Aug 14, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Et spektakulært himmelfenomen
    Aug 12, 2026

    Et spektakulært himmelfenomen

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 
    Aug 11, 2026

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Aug 07, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Vil norsk industri omfavne CCS?
    Aug 04, 2026

    Vil norsk industri omfavne CCS?

    Mediterranean eyes on Greece as deepwater drilling approaches
    Aug 17, 2026

    Mediterranean eyes on Greece as deepwater drilling approaches

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays
    Aug 14, 2026

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin
    Aug 13, 2026

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down
    Aug 12, 2026

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down

    Is helium the bonus or the business?
    Aug 12, 2026

    Is helium the bonus or the business?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.