Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Nær utbyggingsklar
    Bergindustri

    Nær utbyggingsklar

    Nussir kan bli den neste gruva som starter drift i Norge, og sjefen ser stort letepotensial i området.
    By Ronny Setsåjanuar 30, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det var gruvedrift på kobber i Kvalsund kommune i regi av Folldal Verk mellom 1972 og 1978. Bygningsmassen står fortsatt.

    Det var gruvedrift på kobber ved Nussirgruva i regi av Folldal Verk mellom 1972 og 1978. Bygningsmassen står fortsatt. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vi vil bli den neste nye gruva som åpner i Norge, det er sikkert, men det kan fortsatt ta noe tid, sa Øystein Rushfeldt, adm.dir. i selskapet Nussir.

    Han presenterte gruveselskapet under et møte ved NHO i Oslo i regi av Norsk Bergindustri.

    Nussir-sjefen var raskt ute med å påpeke at hans dager som adm.dir. veldig snart er over. Bakgrunnen er at både Nussir og Nye Sulitjelma Gruver er i ferd med å bli kjøpt opp av det canadiske mineralselskapet Blue Moon Metals. Rushfeldt skal imidlertid fortsette å lede den norske virksomheten i det nye selskapet.

    Oppkjøpet ble meldt sent i november.

    I og med at oppkjøpet må godkjennes av den canadiske børsen, kunne ikke Rushfeldt gå inn i detaljer om Blue Moons planer for Nussir, men han viste uansett stor optimisme med hensyn på fremtiden for kobberprosjektet i Repparfjorden.

    Han fremholdt at prosjektet har de fleste tillatelser på plass, og mye eksisterende infrastruktur, ikke minst etter den historiske gruvedriften som fant sted på 1970-tallet.

    – Av de tre prosjektene, er Nussir det desidert mest modne, som er klar for utbygging i år.

    I forbindelse med oppkjøpet henter Blue Moon inn kapital for å få fart på de tre prosjektene. Det har blitt formidlet at mye av midlene vil gå til Nussir, der det blant annet skal drives en adkomsttunnel for leteboring i undergrunnen, og det skal gjennomføres optimaliseringsstudier.

    Øystein Rushfeldt, adm.dir. i Nussir og snart norgessjef i Blue Moon Metals. Foto: Ronny Setså

    Mer og rikere malm i dypet

    – Nussirforekomsten er allerede i dag den største kobberforekomsten som er funnet i Norge.

    I henhold til børsmeldingen fra Blue Moon, har Nussir et ressursestimat på 33,5 millioner tonn malm i målte og indikerte ressurser, og 33,4 millioner tonn malm i antatte ressurser. Kobbergehalten er over én prosent. Det børsmeldingen ikke nevner, er at selskapet også har definert 24,4 millioner tonn i reserver (ca. 0,75 prosent kobber). Estimatene dekker de to forekomstene Nussir og Ulveryggen (se kartet under), hvorav Nussir er den største og med høyest gehalter.

    Men Rushfeldt påpekte at letepotensialet er stort i området som av geologer omtales som Repparfjord Tectonic Window. Det finnes mange spor etter historisk drift sør og vest for gruva, og tidligere boringer har vist at mineraliseringene fortsetter i dypet.

    Kartet viser Nussir- og Ulveryggenforekomstene (røde flater), samt historiske gruver og registeringer av kobber (basert på data fra Norges geologiske undersøkelse). Kilde: Direktoratet for mineralforvaltning

    Dypere borekjerner (opptil 1 km dyp) har indikert at de mineraliserte lagene der kan være tykkere, og dessuten ha høyere kobbergehalter (rundt tre prosent). Det har også blitt påvist opptil 20 ppm gull, platina og palladium over 1 meter i det dypeste borehullet.

    Det er dermed grunn til å tro at den planlagte leteboringen i 2025 kan lede til et større ressursestimat for Nussir. Dette kan igjen legge grunnlaget for lengre levetid eller høyere produksjonsrater.

    Kombinasjonen av selskapene skal etter planen være ferdigstilt sent i februar, og vi kan forvente å få høre mer om planene for de norske prosjektene Nussir og Sulitjelma etter dette.

    Rushfeldt utelukket ikke at Blue Moon kan være interessert i å tilføye flere prosjekter til porteføljen sin, og at Norge ikke var «et dårlig land» i så henseende.

    Related Posts

    Savner nye mineralgrep

    oktober 14, 2026

    16 tonn mineraler per nordmann

    oktober 12, 2026

    LNS går inn i Fensfeltet

    oktober 7, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    AI still can’t beat the palynologist
    Oct 16, 2026

    AI still can’t beat the palynologist

    Tettere på terra incognita
    Oct 13, 2026

    Tettere på terra incognita

    Vekket interesse for geofag
    Oct 07, 2026

    Vekket interesse for geofag

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  
    Oct 05, 2026

    Høyere gruvedammer kan gi større katastrofer  

    Overreaksjon kan utløse istid
    Sep 30, 2026

    Overreaksjon kan utløse istid

    Subsurface noise #11
    Oct 16, 2026

    Subsurface noise #11

    Global gas storage projects on the rise
    Oct 15, 2026

    Global gas storage projects on the rise

    The 1-meter sand that made the decisive call
    Oct 14, 2026

    The 1-meter sand that made the decisive call

    Contrasting fortunes in Sub Saharan Africa
    Oct 13, 2026

    Contrasting fortunes in Sub Saharan Africa

    Seamount summit crusts
    Oct 12, 2026

    Seamount summit crusts

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.