Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Trolig et resultat av menneskelig aktivitet
    Anlegg og infrastruktur

    Trolig et resultat av menneskelig aktivitet

    Et kvikkleireskred i Levanger rev med seg en del av E6 og jernbanen. To faktorer gjør det sannsynlig at skredet ble utløst som følge av grunnarbeider.
    Av Ronny Setsåseptember 1, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Satellittfoto fra Nesvatnet-området før skredet, som viser E6 og jernbanelinjen intakt. Kilde: Google Earth

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Lørdag 30. august rammet et kvikkleireskred E6 og jernbanelinjen ved Nesvatnet i Levanger, og ødela begge kjørefelt og togsporet. En dansk arbeider er antatt omkommet, og en annen ble fraktet til sykehus.

    Årsaken til skredet vil etterforskes av Statens havarikommisjon og andre, og det kan ta måneder før endelige svar foreligger. Likevel peker to faktorer mot at menneskelig aktivitet kan stå bak hendelsen.

    For det første forteller statistikken oss at over 50 prosent av store kvikkleireskred i Norge de siste 70 årene, og omkring 90 prosent siden 2008, er utløst av ulike byggearbeider.

    For det andre bekreftet Bane NOR ovenfor NRK at de utførte arbeid ved ulykkesstedet i helgen, som en del av prosjektet Kapasitetssøkende tiltak på Trønderbanen.

    Prosjektet inkluderte et 900 meter langt kryssingsspor ved Nesvatnet for å øke kapasiteten til to tog i timen på Trønderbanen.

    Jon-Erik Lunøe, konsernsjef i Bane NOR, understreker til NRK at det er for tidlig å fastslå om arbeidet utløste skredet. Statens havarikommisjon, Statens jernbanetilsyn og Bane NORs analyseenhet vil granske saken.

    Kjente til kvikkleirerisiko

    Bane NOR var klar over de utfordrende grunnforholdene. En planbeskrivelse fra NIRAS Norge og Asplan Viak (2023) identifiserte flere kvikkleiresoner nær tiltaksområdet og anbefalte lokale stabiliseringstiltak for å redusere risikoen for skred.

    Også Statens vegvesen var kjent med grunnforholdene. Gunleik Hoffmann, tidligere byggeleder for Statens vegvesen, forteller til NRK at kvikkleire satte strenge begrensninger under utbyggingen av E6 i 2018 og at «det ikke er så vanskelig å få til et skred der» uten korrekt håndtering.

    Entreprenørene til Bane NOR jobbet i helgen med grunnstabilisering med bruk av kalksementpeler. Disse pelene, en blanding av sement, brent kalk og andre kalsinerte mineraler, bidrar til økt fasthet og stabilitet.

    Kalk og sement blandes ned i et borehull, som kan være fra 0,5 til 1 meter i diameter, og danner en fast «påle». Disse pålene kan settes inn i en rekke mønstre, med et design bestemt etter nøye geotekniske analyser.

    Kart over kvikkleiresoner (lilla) nær Nesvatnet. Skredet gikk i området markert 02. Kilde: NIRAS Norge og Asplan Viak, 2023

    Under marin grense

    Inger-Lise Solberg, forsker ved Norges geologiske undersøkelse (NGU) sier til NRK at området ligger under marin grense, som angir det høyeste nivået som havet nådde etter siste istid.

    Her ble marin leire avsatt, som kan utvikle seg til kvikkleire. Denne sensitive leiren mister bæreevnen ved forstyrrelser og flyter som væske. De største kvikkleireforekomstene kjenner vi på Østlandsområdet og i Trøndelag.

    Kartet viser sannsynlighet for marin leire i grunnen (Norges geologiske undersøkelse). Mørk blå indikerer «svært stor» sannsynlighet for marin leire. Kilde: NIRAS Norge og Asplan Viak, 2023

    Solberg, som var med i Gjerdrumutvalget i 2020, mener sannsynligheten for nye skred avhenger av grunnforholdene i nærheten av skredkanten. Hun opplyser at området er innenfor aktsomhetsområdet for kvikkleireskred, men ikke i en definert faresone.

    Historisk sett har området hatt skred tidligere, som i Grubbåsen noen kilometer sør for Nesvatnet i 1900, hvor tre personer omkom.

    RELATERTE SAKER

    Skredfrykt har en pris

    august 29, 2025

    – En gamechanger

    juli 14, 2025

    Grønn omstilling med en fot i bakken

    juni 17, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN
    LEGG IGJEN DIN KOMMENTAR Cancel Reply

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Sølv: Akersberget
    Sep 01, 2025

    Sølv: Akersberget

    Arktisk forskning for barn
    Aug 28, 2025

    Arktisk forskning for barn

    Et livsviktig verktøy
    Aug 26, 2025

    Et livsviktig verktøy

    Skredet i Tyrkia i 2024
    Aug 21, 2025

    Skredet i Tyrkia i 2024

    Anerkjennelse til norsk meteorittjeger
    Aug 19, 2025

    Anerkjennelse til norsk meteorittjeger

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.