Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Advarer mot letestans
    Olje og gass

    Advarer mot letestans

    Av Ronny Setsåmars 13, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Sokkeldirektoratet-direktør Torgeir Stordal hevder at Klimautvalgets forslag om permanent stopp i letevirksomhet vil ramme norsk økonomi og EUs energisikkerhet.

    Torgeir Stordal, direktør i Sokkeldirektoratet. Her fra presentasjonen av Sokkelåret 2023 i januar. Kilde: Sokkeldirektoratet

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I oktober i fjor leverte Klimautvalget 2050 rapporten som tar for seg hvordan Norge kan bli et lavutslippssamfunn i 2050. Utredningen dekker ulike samfunnsaspekter, og ett av kapitlene er viet petroleumssektoren.

    Utvalget foreslo blant annet å utarbeide en strategi for sluttfasen av norsk petroleumsvirksomhet, og at det ikke skal gis nye tillatelser til leting, utvinning, anlegg og drift frem til en slik strategi er på plass.

    I en kronikk tilgjengeliggjort på sodir.no advarer Torgeir Stordal, direktør i Sokkeldirektoratet, mot letestans. Han bemerker at utvalget ikke har vurdert de store konsekvensene dette får for verdiskapning, sysselsettingen i Norge og for EUs forsyningssikkerhet.

    Stordal påpeker at selv en midlertidig stans umiddelbart vil føre til redusert leteaktivitet og svekke grunnlaget for at nye funn kan bygges ut.

    Utvalgets anbefaling er kort og godt det motsatte av hva Sokkeldirektoratet lenge har formant, nemlig at vi trenger mer leting for å fullt og helt kunne utnytte tidskritiske ressurser på norsk sokkel og forlenge levetiden til felter som er nær nedstengning. Utvalgets forslag kan gjøre at lønnsomme olje- og gassressurser går tapt og at eksisterende infrastruktur stenges tidligere enn planlagt, påpeker direktøren.

    geo365.no: Increase risk!

    I Stordals argument om at store verdier kan gå tapt, ligger også faktumet om at næringen direkte eller indirekte sysselsetter 163 000 personer (2020) fordelt på arbeidsplasser som er spredt rundt om i landet.

    Han bemerker videre at samfunnet går glipp av store verdier om det ikke bygges ny eksportkapasitet i Barentshavet. Utvalget ønsker nemlig ikke å bygge ny infrastruktur som binder oss til utslipp frem mot og forbi 2050.

    Sokkeldirektoratet har gjentatte ganger oppfordret til mer leting i Barentshavet fordi de mener at det er i dette havområdet vi har til gode å finne den største andelen av uoppdagede ressurser. Dagens gasseksportkapasitet fra Barentshavet er begrenset til LNG-anlegget på Melkøya, og nye funn kan bidra til avgjørelsen om kapasitetsutvidelse,  for eksempel gjennom bygging av en rørledning.

    geo365.no: Styrker tilstedeværelsen i Barentshavet

    Avslutningsvis skriver han at Norge kan være en trygg og stabil leverandør av gass til Europa i mange år fremover og at energikrisen etter Russlands invasjon av Ukraina har vist hvor viktig stabile leveranser fra Norge til Europa er.

    geo365.no: Nå er det gass som gjelder

    Til sist skriver Torgeir Stordal:

    Sokkeldirektoratet savner beregninger om hva de foreslåtte tiltakene mot petroleumsnæringen vil koste samfunnet. Ettersom det ikke er gjort, blir utvalgets anbefalinger mangelfulle og misvisende ved at samfunnsøkonomisk lønnsomme tiltak må vike for tiltak som er kostbare.

    RELATERTE SAKER

    Banebryteren

    august 22, 2025

    Oljefunn slo forventningene

    august 21, 2025

    Leting eller omstilling?

    august 18, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Skredet i Tyrkia i 2024
    Aug 21, 2025

    Skredet i Tyrkia i 2024

    Anerkjennelse til norsk meteorittjeger
    Aug 19, 2025

    Anerkjennelse til norsk meteorittjeger

    Nikkel i urgamle fjell
    Aug 14, 2025

    Nikkel i urgamle fjell

    Vi trenger mer mineralforskning
    Aug 13, 2025

    Vi trenger mer mineralforskning

    Oppnådde gjev status
    Aug 11, 2025

    Oppnådde gjev status

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.