Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Aker BP finds more oil
    Olje og gass

    Aker BP finds more oil

    By Ingvild Carstensfebruar 5, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Aker BP has made another important and geologically interesting strike in Tertiary injectites south of the Alvheim field in the North Sea.
    Aker BPs is in the same injectite complex as the Frosk disocvery. Illustrasjon: Aker BP

    Aker BPs is in the same injectite complex as the Frosk disocvery. Illustrasjon: Aker BP

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Aker BP reports on the Oslo stock exchange that preliminary analyses indicate a gross discovery size within the pre-drill estimated range of 45-153 mmboe, writes expronews.com. Read the news here.

    The next test will be the Rumpetroll prospect that has a potential of 45-148 MMboe.

     

    Related Posts

    Betydelig funn i Sleipner-området

    desember 5, 2025

    Agents with alibis

    desember 3, 2025

    AI-powered production monitoring

    desember 3, 2025
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. Dag A. Karlsen on februar 8, 2019 18:03

      Injektitter – alloktone sedimentære bergarter lager i praksis sin egen migrasjonsaveny – gjennom hovedsakelig horisontale bergarter. Slik sett lager de både reservoar og migrasjonsvei gjennom eksisterende sedimentære bergarter, som altså kan «plasser seg selv» i en «cap-rock», og forståelsen av systemene er viktig for letesuksess.

      Det er liten til om at det samlede letemiljø i Aker BP er på rett vei med gode geomodeller og prosessforståelse, og at dette følgelig kun er et av mange fremtidige funn for selskapet. Jeg tror personlig at selskapet vil være blant med størst nasjonal, og muligens også i fremtiden – stor mulighet for internasjonal suksess, ikke minst pga selskapsstrukturen og fagfolk som kommer til med sine letemodeller.

      Dette play conceptet nær Alvheim er «nytt» (selv om Lundin og andre også har studert dette) på norsk sokkel og ikke opplagt på noen som helst måte. Allokton sandstein, i motsetning til at nære alle sedimentære b.a. foreligger på stedet de ble avsatt. Jeg har i mange år skrevet om kompleksiteten på Norsk sokkel, og også polemisert med redaktøren, vdr dette. Deler av sokkelen har uhyre kompliserte migrasjon-systemer. Barentshavet som vi nylig publiserte 14 «paper» på, er ikke noe unntak i så måte. Remigrasjon og dismigrasjon er omfattende.

      Oljedirektoratet er en unik «norsk resurs» i verden hva gjelder tilgang på prøver og data som grunnlag for prosessforståelse og logisk styrt leting. Metoder for å forstå fellefylling og bevegelse av olje i undergrunnen, utviklet i Norge benyttes i dag i hele verden.

      I det lange løp vinner de selskap som har en fagtunge leteseksjon og en ledelse som forstår at leting er risikobetont, ikke ulikt fiske, med både brukstap, «havari» og «svart hav». Nå har Aker BP nettopp en slik ledelse og selskapsstruktur – slik at suksess er sannsynlig.
      Restpotensialet på norsk sokkel er meget stort, men om Aker BP skal nå målsettingen er utlandet klart nødvending.

      Den problematiske «floating» av SuaudiAramco viser usikkerheten rundt deres reserver (som har vært rapportert omtrent uendret de siste 30 år), dog det er kun disse som har overskuddskapasitet til å la 2-3% av den daglige verdensproduksjon ligge unyttet som en buffer for å kunne moderere oljeprisen. Presset på olje/gass/LPG ressurser vil være enormt i de kommende tiår.

      Stabil energiforsyning er nødvending for å unngå ufred, massemigrasjon og krig.

      Et fokus mot Iran ville slik jeg ser det være av den største interesse internasjonalt for vestlige oljeselskap – om sanksjoner kunne mykes opp. Veldig mye av geoforståelesen der er – slik jeg har sett dette- har ikke blitt oppdatert på de nyeste prinsipper. Oppsiden er enorm.

      Dette hele krever dog en leteforståelse/prosessforståelse basert på kunnskap – ikke modellering/ren statistikk. Norsk sokkel er et av verdens best forståtte geosystemer for oljegenerereing og migrasjon, fellefyling og remigrasjon. Få er klar over dette.

      Norsk sokkel er et naturlig laboratori – studert nå i snart 50 år. Mengden geo-relaterte internasjonale artikler fra det norske GEO miljø er «langt over naturlig» – dvs det relativt lille (tallmessig og resursmessig) norske geomiljø har i årevis «bokset langt over sin vektklasse».

      Endel av oss håper at Aker BP vil følge opp initiativet til BP Norge fra 80tallet vdr fokus på investeringer i norsk universitets-geomiljø. Vi har meget å være stolte av i Norge vdr geomiljøer i toppklasse – også inne oljeleting. Disse er dog i dag under hardt press og jeg håper at vi fortsatt kan ha slike miljøer i fremtiden. Dette krever også ansvar fra industrien – ansvar for forsking og utdannelse.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 12, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Samler seismikk nord for Svalbard
    Dec 12, 2025

    Samler seismikk nord for Svalbard

    Gull: Etiopia
    Dec 08, 2025

    Gull: Etiopia

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    The Gambia’s offshore acreage is hot again
    Dec 12, 2025

    The Gambia’s offshore acreage is hot again

    “FWI has changed the game”
    Dec 11, 2025

    “FWI has changed the game”

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?
    Dec 10, 2025

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations
    Dec 10, 2025

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin
    Dec 09, 2025

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.