Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Kun smuler til kartlegging av kvikkleire
    Aktuelt

    Kun smuler til kartlegging av kvikkleire

    By Halfdan Carstensapril 15, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    I etterkant av kvikkleireskredet på Gjerdrum, kan vi gjennom NVE lære mer om hvor stort alvor denne faren tas på.

    Det ser fredelig ut, men i virkeligheten kan grunnen være kvikk og gi opphav til ødeleggende leirskred. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    NVE har oppført mer enn 2300 kvikkleiresoner i sin database, og hele 1000 av disse er klassifisert med det NVE kaller «høy faregrad».

    I en intern rapport om kartlegging av kvikkleire  skriver NVE med rene ord at «disse 1000 sonene bør vurderes nærmere for en forenklet eller detaljert soneutredning som grunnlag for eventuell sikring».

    Her er det viktig å ha i mente at omfanget av soner som trenger forenklet kartlegging vil øke med ny oversiktskartlegging. Arbeidet med å kartlegge kvikkeleiresoner har altså «en selvforsterkende effekt». Kostnadene vil øke.

    Kartlegging gjenstår fortsatt

    Etter det store kvikkleireskredet i Rissa i Sør-Trøndelag i 1978, ble det vedtatt å starte kartlegging av områder med potensiell fare for store kvikkleireskred, og siden 2009 har NVE hatt dette ansvaret.

    Den første kartleggingen av kvikkleiresonene ble primært utført i Sørøst-Norge og Trøndelag. Her er det som kjent store forekomster av marine leirer og dermed potensial for kvikkleire. Siden 2004 har det også blitt kartlagt kvikkleiresoner i Nord-Norge, på Nord-Vestlandet, Sørlandet og Østfold.

    Skredet utenfor Alta i fjor viser behovet for at Nord-Norge er med i kartleggingsdugnaden.

    Resultatet av kartleggingen finner du her.

    Leirskredet i Alta i juni i fjor tok med seg 8 hus. Foto: NVE

    En dråpe i havet (?)

    Geologer vet at kvikkleireskred kun forekommer under marin grense (det høyeste punktet der havet nådde under siste istid, altså under 220 m over dagens havnivå).

    Totalt er nå 80 prosent av areal med potensial for kvikkleireskred kartlagt, ifølge NVE.

    Det gjenstår likevel mye kartlegging, og etter skredene i Alta og Gjerdrum i fjor kan det virke som behovet for detaljert kartlegging av potensielle fareområder fortsatt er stort.

    NVE har de fem siste årene kun brukt 46 mill. kroner på oversiktskartlegging av kvikkleire (inkludert løsmassekartlegging av NGU). Det er 9 millioner kroner per år, og nå har regjeringen foreslått å øke dette med 3 millioner kroner per år, samt en engangsbevilgning på 10 millioner kroner for å øke framdriften i kartleggingen av kvikkleireområder.

    Men alt dette blir lite når vi sammenligner med hva Gjerdrum-skredet har kostet i rene kroner. Finans Norge melder om foreløpige naturskadeerstatninger på 900 mill. kroner, mens sluttsummen på de totale utgiftene for samfunnet inkludert beredskap og gjenoppbygging antas å bli betydelig høyere.

    Og da har vi ikke snakket om de menneskelige lidelsene i det helt tatt. De er det ikke mulig å sette tall på.

    Regjerningen bør vurdere å øke innsatsen for å redusere faren for at enda flere liv skal gå med i leirskred. Det er vel i bunn og grunn snakk om god beredskap …

    Related Posts

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen

    desember 12, 2025

    Vil tilrettelegge for mer dialog og kunnskapsdeling

    desember 10, 2025

    A wide-impact digital pioneer

    desember 4, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 12, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Samler seismikk nord for Svalbard
    Dec 12, 2025

    Samler seismikk nord for Svalbard

    Gull: Etiopia
    Dec 08, 2025

    Gull: Etiopia

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    The Gambia’s offshore acreage is hot again
    Dec 12, 2025

    The Gambia’s offshore acreage is hot again

    “FWI has changed the game”
    Dec 11, 2025

    “FWI has changed the game”

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?
    Dec 10, 2025

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations
    Dec 10, 2025

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin
    Dec 09, 2025

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.