Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    You are at:Home » Ap og SP mest mineralvennlige 
    Anlegg og infrastruktur

    Ap og SP mest mineralvennlige 

    By Njål Hagenjuli 2, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    I en uformell kåring i regi av Norsk Bergindustri i forbindelse med det kommende stortingsvalget, går det fram at nesten alle partiene uttrykker tydelig støtte til økt utvinning av mineraler på norsk jord. 
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Norsk Bergindustri har kartlagt hvilke standpunkt de politiske partiene har til bransjeforeningens viktigste næringspolitiske saker, herunder hvilken politikk næringen kan forvente seg i årene fremover.   

    – Overordnet er vi svært forøyd med at nesten alle de politiske partiene uttrykker tydelig støtte til at det bør tilrettelegges for økt utvinning av mineraler, naturstein og byggeråstoff i Norge, uttaler generalsekretær Anita Helene Hall. 

    Anita Hall, generalsekretær i Norsk Bergindustri

    – Videre er det hyggelig å konstatere at de fleste partier også har et positivt inntrykk av bærekraftsarbeidet i bergindustrien. Vi er godt i gang med å implementere Towards Sustainable Mining (TSM) her i Norge, og vi gleder oss til å visualisere miljøresultatene for omverden, står det i en pressemelding fra bransjeforeningen.  

    – Vi setter også pris på at de fleste politiske partiene erkjenner at oppstart av mineralprosjektet tar for lang tid, det er behov for statlig risikoavlastning og ikke minst en bedre samordning mellom de involverte offentlige instanser, sier Hall videre. 

    Arbeiderpartiet og Senterpartiet delte seieren i Norsk Bergindustris kåring, foran Frp med knapp margin.  

    Det som gjennomgående bidro til topplassering hos disse partiene, var deres uttrykte støtte til standpunkt som næringen har prioritert i sitt næringspolitiske program: 

    • Støtte til etablering av en statlig fond/selskap som skal bidra til å utløse mer virksomhet i mineralnæringen i Norge. 
    • En ytterligere styrking av Norges geologiske undersøkelse (NGU) for å få fart på den geofysiske kartleggingen av Norge. 
    • Støtte til at næringen møter bedre koordinerte og samordnede myndigheter for å korte ned på saksbehandlingstiden i mineralsaker. 
    • Støtte til utarbeidelse av en handlingsplan for kritiske råvarer, lik EU har gjort. 
    • Legge bedre til rette gjennom offentlig anbudsreglement for at norsk naturstein kan benyttes ved oppføring av bygninger, monumenter og utearealer.  

    – Bergindustrien sørger for at vårt moderne samfunn kan fungere og utvikle seg videre, derfor er det svært viktig at de til enhver tid styrende myndigheter tilrettelegger for deres eksistens og utvikling, avslutter Hall. 

    Related Posts

    Byggeråstoff: Rogaland topper listen

    oktober 8, 2025

    Ny mulighet for norske mineralprosjekter

    oktober 6, 2025

    Gull: Eidsvoll

    oktober 2, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Gull: Eidsvoll
    Oct 08, 2025

    Gull: Eidsvoll

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»
    Oct 06, 2025

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt
    Oct 03, 2025

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt

    Fjell som glir på skjulte glidesoner
    Oct 01, 2025

    Fjell som glir på skjulte glidesoner

    Havnivåstigning rammer ulikt
    Sep 29, 2025

    Havnivåstigning rammer ulikt

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.