Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Bekrefter (lite) oljefunn
    Olje og gass

    Bekrefter (lite) oljefunn

    By Halfdan Carstensfebruar 24, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Oljedirektoratet bekrefter i dag at Lundin har gjort et lite funn av olje på Filicudi-prospektet i Barentshavet.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Mange med ståsted i Nord-Norge har omtalt Filicudi-funnet som stort. Det er galt.
    I sin pressemelding sier Oljedirektoratet at foreløpige beregninger av størrelsen på funnet er mellom 35 og 100 millioner fat utvinnbare oljeekvivalenter.
    Riktig nok kan det være mer olje i dette prospektet enn noen av funnene som ble gjort på norsk sokkel i fjor («Små, men lønnsomme funn«), men 100 millioner fat – i beste fall – er ikke nok til de store overskriftene.

    Innertier for EMGS

    Både Johan Castberg (med Skrugard, Drivis og Havis) og Alta/Gohta er betydelig større. Johan Castberg kan inneholde mer enn 500 millioner fat utvinnbare o.e., mens Oljedirektoratets anslag for karbonatreservoarene i Alta/Gohta er i størrelsesorden 250 millioner fat o.e.
    En helt annen sak er at Lundin mer enn antyder at det er flere interessante prospekter av samme type i nærheten. Det er derfor fortsatt et potensial for å øke reservegrunnlaget på denne letemodellen sørvest for Johan Castberg.

    NCS EXPLORATION – DE-RISKING GONE WRONG

    Halvor Jahre, letesjef i Lundin, har tidligere fortalt GEOs lesere om en dobbel flatspot på et prospekt som har klare likheter med Skrugard (GEO 07/2016: «Tett på dataene»). At det ble funnet gass over olje var derfor ikke overraskende.

    Størrelsen var imidlertid mindre enn forventet. Operatøren publiserte i fjor anslag om at prospektet inneholdt 258 millioner fat o.e. Basert på EM-data anslo imidlertid EMGS at prospektet kun inneholdt mindre enn 100 millioner fat o.e. Det kan se ut som EMGS fikk rett (geo365.no: «Innertier for EMGS»).
    Primært og sekundært letemål for undersøkelsesbrønn 7219/12-1 var å påvise petroleum i to reservoarnivå av tidligjura og sentrias/mellomtrias alder (Tubåen- og Fruholmenformasjonene). Primærmålet for avgrensningsbrønn 7219/12-1 A var å samle inn geologiske data i sandsteinbergarter av tidligjura/sentrias alder (Nordmela- og Tubåenformasjonene).

    Brønn 7219/12-1 påviste en total oljekolonne på om lag 60 meter og en overliggende total gasskolonne på om lag 60 meter, hvorav henholdsvis 55 meter og 45 meter i sandsteiner med gode reservoaregenskaper i Tubåenformasjonen. Brønn 7219/12-1 A bekreftet en om lag tilsvarende gass- og oljekolonne i Nordmela- og Tubåenformasjonene med gode reservoaregenskaper.

     

    Related Posts

    Betydelig funn i Sleipner-området

    desember 5, 2025

    Agents with alibis

    desember 3, 2025

    AI-powered production monitoring

    desember 3, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 12, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Samler seismikk nord for Svalbard
    Dec 12, 2025

    Samler seismikk nord for Svalbard

    Gull: Etiopia
    Dec 08, 2025

    Gull: Etiopia

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    The Gambia’s offshore acreage is hot again
    Dec 12, 2025

    The Gambia’s offshore acreage is hot again

    “FWI has changed the game”
    Dec 11, 2025

    “FWI has changed the game”

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?
    Dec 10, 2025

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations
    Dec 10, 2025

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin
    Dec 09, 2025

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.