Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ber om innspill til deponi
    Miljø

    Ber om innspill til deponi

    By Press Releasemai 5, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Klima -og miljødepartementet ber om innspill til utredning om nytt deponi for farlig avfall.
    Facebook Twitter LinkedIn Email
    Klima- og miljødepartementet mottok 2. mai anbefalingen fra Miljødirektoratet om egnet lokalisering av et nytt deponi for farlig avfall. Klima- og miljøminister Vidar Helgesen inviterer alle interesserte til å komme med innspill til utredningen innen 3. juni.
    Det eksisterende norske deponiet for farlig avfall på Langøya i Vestfold er antatt å være fullt i 2022.
    – Det er viktig at Norge da har på plass en ny løsning for å håndtere farlig avfall. Vi har et nasjonalt mål og internasjonale forpliktelser som gjør at vi må sikre forsvarlig håndtering av farlig avfall, sier klima- og miljøminister Vidar Helgesen.

    Miljødirektoratet anbefaler Dalen gruver i Brevik

    Miljødirektoratet har – med bistand fra ulike fagmiljøer – vurdert 12 gruver og steinbrudd, samt planlagte fjellhaller, som mulige lokaliteter for etablering av et nytt deponi for uorganisk farlig avfall.
    Etter en helhetsvurdering mener Miljødirektoratet at Dalen gruver i Brevik i Porsgrunn kommune i Telemark er det beste alternativet. Direktoratet mener et dagbrudd i Rekefjord i Sokndal kommune i Rogaland også kan være aktuelt. Begge stedene har geologi og hydrogeologi som gjør at deponeringen kan skje miljømessig forsvarlig.
    Miljødirektoratet anbefaler imidlertid Dalen gruver som det beste alternativet, blant annet fordi disse gruvene har et betydelig større deponivolum.

    Ber om innspill innen 3. juni

    Klima- og miljødepartementet vurderer nå utredningen og anbefalingene fra Miljødirektoratet. Alle interesserte gis mulighet til å komme med skriftlige innspill til utredningen innen 3. juni.
    – Det er viktig at vi får på plass et nytt deponi for farlig avfall i Norge. Det er like viktig å sikre at dette skjer på en måte som er sikker og har minst mulig negative konsekvenser for miljøet og beboerne. Jeg vil med dette gi alle interesserte mulighet til å komme med synspunkter på utredningen fra Miljødirektoratet, sier Vidar Helgesen.
    Utredningen fra Miljødirektoratet med vedlegg finner du øverst i høyre kolonne.
    Vennligst send ditt innspill per e-post til postmottak@kld.dep.no innen 3. juni 2016 – merket «16/1286».

    Innspillsmøte i Oslo 30. mai

    Klima- og miljøministeren vil også invitere berørte parter og interessegrupper til et møte om denne saken 30. mai i Klima- og miljødepartementet i Oslo. Invitasjonen til dette møtet vil bli sendt ut snart.
    Les pressemeldingen på regjeringen.no

    Related Posts

    Raet – et tidsvitne

    april 9, 2026

    En attraktiv boplass

    april 1, 2026

    En evig jakt på rein

    mars 27, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Storeggaraset og Storeggatsunamien
    Apr 14, 2026

    Storeggaraset og Storeggatsunamien

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur
    Apr 09, 2026

    Ballonger kan avsløre Venus’ indre struktur

    Da Norge utvant uran
    Apr 08, 2026

    Da Norge utvant uran

    Knytter mineralfunn til Framstredets åpning
    Mar 31, 2026

    Knytter mineralfunn til Framstredets åpning

    Asteroidenedslag: Mjølnirkrateret
    Mar 30, 2026

    Asteroidenedslag: Mjølnirkrateret

    Conjugate margins in the Indian Ocean
    Apr 15, 2026

    Conjugate margins in the Indian Ocean

    UH EAS Professional Master’s Programs: World-Class Petroleum Geoscience Education, Built Around Your Career
    Apr 14, 2026

    UH EAS Professional Master’s Programs: World-Class Petroleum Geoscience Education, Built Around Your Career

    When the reliability of your project depends on a single tool at hundreds of meters depth
    Apr 14, 2026

    When the reliability of your project depends on a single tool at hundreds of meters depth

    Why post well analysis matters
    Apr 13, 2026

    Why post well analysis matters

    Not too many, not too few
    Apr 10, 2026

    Not too many, not too few

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.