Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Bergindustri i vinden
    Bergindustri

    Bergindustri i vinden

    By Guest Authoraugust 25, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Negative tanker er snudd til optimisme. Norsk mineralindustris mangfold er avgjørende for Norges fremtid.

    Lars-Erik Sletner, Norsk Bergindustri

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Norsk Bergindustri har lagt bak seg et innholdsrikt første halvår. Da corona-pandemien traff Norge og resten av verden, meldte usikkerheten seg naturlig nok. Men for vår del ble denne relativt raskt snudd til optimisme.

    Gjennom møter (digitale) med ulike direktorater, departementer og stortingspolitikere, har sekretariatet fortsatt arbeidet for å øke forståelsen og kunnskapen om mineralenes avgjørende betydning for vårt moderne samfunn.

    Interessen for bergindustri er stor, men samtidig viser dialogen at det er et stort behov for et kunnskapsløft. Partiene er nå godt i gang med å utforme sine partiprogram for kommende stortingsperiode, og her ser vi det som helt essensielt med forbedrede rammebetingelser som kan legge til rette for økt verdiskapning og aktivitet i bergindustrien.

    I våre møter med de politiske partiene har vi blant annet trukket fram følgende:

    • Minimum 12 % av den totale norske verdiskaping er direkte avhengig av mineraler (kilde Mineralklynge Norge og Kunnskapsparken Bodø, 2015)
    • Mer enn 400 000 personer i Norge er sysselsatt i næringer hvor mineraler utgjør en viktig innsatsfaktor, og da er ikke olje og gass inkludert (kilde Mineralklynge Norge og Kunnskapsparken Bodø, 2015)
    • Den norske bergindustrien har et betydelig potensial og vil bidra positivt i den industrielle omstillingen som Norge står overfor i årene fremover.
    • Mineralindustrien er underlagt et strengt regelverk for hvordan gråberg og avfallsmasser (overskuddsmasser) skal håndteres (land, sjø)

    Som overskriften indikerer, gleder vi oss over flere positive vedtak til fordel for bransjen den senere tid. Nordic Mining ASA, via sitt heleide datterselskap Nordic Rutile AS, har omsider fått driftskonsesjon for den planlagte produksjonen av rutil og granat i Engebøfjellet i Sunnfjord kommune i Vestland.

     Mineralforekomsten i Engebøfjellet er en av de største uutnyttede forekomstene av rutil i verden og har blant de høyeste konsentrasjoner av rutil (TiO2) sammenliknet med eksisterende produsenter og andre kjente forekomster.

    Forekomsten inneholder også høy-kvalitets granat. Konsesjonen ble gitt for gruvens levetid og gjelder både over og under jord, men med mulighet for revisjon etter ti år.

    Etter en prosess som strekker seg tilbake fra 2007, fikk Verdalskalk tidligere i sommer et positivt politisk vedtak på reguleringsplanen. Dette sikrer bedriften videre drift i Tromsdalen i minst hundre år til. Planen legger til rette for å øke årsproduksjonen av kalk opp mot ti millioner tonn. Med en slik årsproduksjon vil bruddet i Tromsdalen være blant de fem største bergverkene i Norge. Nå starter arbeidet med trase for nytt transportbånd for kalken fra brudd til Verdal havn.

    Gode og forutsigbare rammebetingelser er essensielt for næringens framtid. Kongen i statsråd har nedsatt et NOU-utvalg som skal foreslå endringer i mineralloven. Vi er fornøyde med at vårt medlem Leonard Nilsen & Sønner AS, ved Frode Nilsen, representerer mineralnæringen i denne gruppa. Vårt klare ønske er at utvalget kommer med konkrete tiltak for å styrke mineralnæringen, og vi vil følge utvalgets arbeid tett fram til leveranse desember 2021.

    Uttak av mineraler, metaller og byggeråstoffer, prosessering og foredling, samt utskiping, skaper og har skapt bosettingsmuligheter og verdiskapende industri i mange norske byer og distrikter. Et stort antall norske byer og tettsteder har deres opprinnelse nettopp i aktiviteter tilknyttet mineralindustrien.

    Det er nettopp mangfold av ressurser og fornybar energi som er norsk mineralindustris viktigste naturgitte fortrinn i framtida. Vi har mange av de ressurstypene som framtida vil kreve mer av, og vi har store muligheter til å skape nye innovative verdikjeder.

    LARS-ERIK SLETNER

    Fagsjef politikk og samfunn

    Norsk Bergindustri

    Related Posts

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    desember 12, 2025

    Gull: Etiopia

    desember 11, 2025

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 
    Dec 12, 2025

    Kommer: GEO 2026 og Geokalenderen 

    Samler seismikk nord for Svalbard
    Dec 12, 2025

    Samler seismikk nord for Svalbard

    Gull: Etiopia
    Dec 08, 2025

    Gull: Etiopia

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    The Gambia’s offshore acreage is hot again
    Dec 12, 2025

    The Gambia’s offshore acreage is hot again

    “FWI has changed the game”
    Dec 11, 2025

    “FWI has changed the game”

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?
    Dec 10, 2025

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations
    Dec 10, 2025

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin
    Dec 09, 2025

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.