Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » En kritisk stemme
    Bergindustri

    En kritisk stemme

    By Halfdan Carstensnovember 6, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Her er det mye å lære om norsk bergverksnæring, men uten noter og referanser mister boka verdi.
    Svein Lund ga tidligere i år ut den andre boken i serien "Gull, gråstein og grums".
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Svein Lund, uten ståsted i gruveindustrien, har satt seg grundig inn i norsk mineralnæring. Han har sett på historiske gruver, og han har tatt for seg gruver i drift. Kunnskapen har han samlet i 3 bind, alle med felles tittel Gull, gråstein og grums. Det tredje og antakelig det siste bindet – med undertittelen En velsignelse for landet? – er nå i salg.

    Alle som interesserer seg for norsk bergverksdrift bør skaffe seg et eksemplar. Ganske enkelt fordi boka gir en slags oversikt over bransjen med fokus på de negative sidene. Og dem er det viktig å ha under huden. Det er også dette forfatteren skal ha ros for. Alle vet at bergverksindustrien har svin på skogen. For ikke å si metall og kjemikalier i vannet og skrot og forurensninger i landskapet. Både her hjemme og i utlandet. Det er greit å bli minnet om at mineralindustrien til tider har vært sterkt infiltrert av cowboyer som har hatt profitt som hovedmål. Det er ikke alltid at det viktigste har vært «å bygge landet».

    I tillegg til miljøaspektet er forfatteren sterkt opptatt av samenes rettigheter. Han legger ikke skjul på at reindriften alltid skal ha fortrinn framfor gruvedrift. Men uten at han en eneste gang konkretiserer ulempene. Vi blir i det hele tatt ikke klokere på hvilke ulemper gruvedriften kan ha. Det holder ikke å si at «driften forstyrrer kalvingen». Analysen mangler fullstendig. Analyser er i det hele tatt ikke denne bokas sterke side. For Lund holder det lenge å servere påstander.

    Boka svekkes betydelig av en nesten total mangel på kildehenvisninger. Vi savner både noter og referanser for å ha mulighet til å ettergå alle påstandene som serveres ukritisk. Det er helt tydelig at forfatteren ikke er historiker.  Vi får bare håpe at han selv har oversikten og bygd opp et skikkelig arkiv.

    Forfatteren skriver at hans kritiske holdning ikke betyr at han er mot gruvedrift. Det bare virker sånn. Det er for eksempel vanskelig å ta ham på alvor når han i det siste kapitlet presenterer det han i fullt alvor kaller en alternativ mineralpolitikk. Forslagene hans er lite gjennomtenkt og bærer preg av mangel på forståelse. Han foreslår for eksempel at den som finner en mulig malmforekomst skal få finnerlønn, og deretter overlate den til myndighetene som så skal bestemme hva som skal skje videre. Hans plassering langt til venstre i det politiske landskapet kommer tydelig fram i forslaget om at myndighetene skal vurdere behovet for en ressurs før det gis driftstillatelse. Det er ikke markedet som skal bestemme, mener han. Vi vet alle hvordan det gikk med Sovjetunionen.

    Jeg våger også den påstanden at boka ikke gir svar på spørsmålet som stilles i tittelen. Forfatteren er faktisk litt tannløs i forhold til de 2 forrige bøkene. Slik sett er vi litt skuffet. Men konklusjonen står seg: Boka bør leses av bergindustriens representanter.

    De 2 første bøkene fra Svein Lunds hånd om gruveindustrien er tidligere omtalt i GEO: GEO 01/2016: «Med et kritisk blikk» og GEO 03/2016: «Lettvint om mineralnæringen».

    Related Posts

    Girer opp kvartsprosjekt

    mai 6, 2026

    Energiselskap på mineraljakt

    april 29, 2026

    Kan fremskynde gruveutvikling

    april 23, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Slik så Norge ut i karbon
    May 07, 2026

    Slik så Norge ut i karbon

    Ny vurdering av det ukjente
    May 05, 2026

    Ny vurdering av det ukjente

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen
    Apr 29, 2026

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen

    Følbart skjelv rystet Østlandet
    Apr 26, 2026

    Følbart skjelv rystet Østlandet

    Vår første geofysiker
    Apr 23, 2026

    Vår første geofysiker

    Tectonics or soft-sediment deformation?
    May 11, 2026

    Tectonics or soft-sediment deformation?

    United Downs – it is too early to uncork the bottle
    May 08, 2026

    United Downs – it is too early to uncork the bottle

    The frontier well that hit the jackpot in Iraq – at a critical moment in time
    May 07, 2026

    The frontier well that hit the jackpot in Iraq – at a critical moment in time

    Western Pyrenees foothills – the hotspot for natural hydrogen
    May 07, 2026

    Western Pyrenees foothills – the hotspot for natural hydrogen

    Applying Canadian oil industry technology abroad
    May 06, 2026

    Applying Canadian oil industry technology abroad

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.