Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Foreslår 150 millioner til opprydning
    Bergindustri

    Foreslår 150 millioner til opprydning

    Av Ronny Setsåmai 12, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Regjeringen foreslår i det reviderte nasjonalbudsjettet å sette av 150 millioner kroner til å rydde opp 5 000 tonn lavradioaktivt avfall ved Søve Gruver.

    Regionsgeolog Sven Dahlgren (til venstre) og prosjektleder i NND Tore Ramsøy hadde en befaring ved Søve Gruver i fjor sommer. Det radioaktive slagget er blandet med andre materialer og er delvis tildekket. Foto: NND / Hanne Lund-Nilsen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vi har en anbudskonkurranse gående med en kostnadsramme på 120 millioner og med en godkjenning av tilleggsbevilgningen i det reviderte nasjonalbudsjettet er vi et stort skritt nærmere målet om opprydding av 5000 tonn med lavradioaktivt avfall, sier sektordirektør teknisk Nils Bøhmer i NND i en pressemelding.

    NND la ut oppryddingsjobben, som innebærer å grave opp, transportere og deponere slaggavfallet fra Søve Gruver i Nome kommune, på anbud tidligere i år.

    Det har blitt jobbet for å finne en løsning for å få fjernet massene i en årrekke, og leverandøren som vinner anbudsrunden vil bli valgt ut fra et sett med kriterier, deriblant at den har nødvendig erfaring fra sammenliknbare oppdrag.

    NND påpeker at gjennomføringen også forutsetter nødvendige tillatelser fra Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet og andre relevante myndigheter.

    Massene er et resultat av tidligere gruvedrift og metallurgisk industri. I årene 1953 – 1965 utvant Norsk Bergverk AS metallet niob.

    Foto over ferroniobproduksjonshallen, avgangsledningen og slagghaugen. Bildet er sannsynligvis fra 1964. Foto: Hentet fra NND

    Slagget ble produsert under fremstillingen av ferroniob, og har forhøyede konsentrasjoner av uran og thorium. Slagget ble plassert i en haug rett ved verkstedbygningen, ifølge lokalavisa Kanalen.

    Uranet og thoriumet er ikke vannløselig, og det er dermed ingen fare for radioaktiv avrenning mot innsjøen og drikkevannskilden Norsjø som ligger et steinkast unna.

    Målsettingen med oppryddingen er å sikre at området kan brukes uten begrensninger og at avfallet ikke lenger fører til ulempe for befolkning og miljø.

    Lokalmyndighetene stilte seg positive da jobben ble lagt ut på anbud.

    – Det har vært en lang kamp, nå gleder vi oss over at arbeidet skal igangsettes, og at området om noe tid igjen kan benyttes uten begrensninger, samt at avfallet ikke lenger fører til ulemper for lokalbefolkningen og miljøet, uttalte Bjørg Tveito Lundefaret, ordfører i Nome kommune, til NND.

    Niob er et relativt sjeldent grunnstoff i jordskorpa som brukes i stållegeringer, i elektronikk, til medisinsk og optisk utstyr og i kjernereaktorer. I driftsårene produserte Søve Gruver 350 – 400 tonn per år, noe som representerte 15 – 20 prosent av verdensproduksjonen på den tiden.

    Niobforekomsten utgjør en del av Fensfeltet. Fensfeltet ved Ulefoss er et sirkulært område på ca. 4 – 5 km2 som geologisk sett er en anomali i norsk sammenheng.

    Feltet skyldes et vulkanutbrudd for om lag 580 millioner år siden der lavaen kom fra et karbonatrikt magma. Feltet har betydelige forekomster av blant annet sjeldne jordartsmetaller.

    NND fikk ansvaret for opprydningen 1. januar 2020 og arbeidet finansieres over statsbudsjettet. Anbudet ligger her

    RELATERTE SAKER

    Milliardfinansiering for Nussir

    august 21, 2025

    Grønn og geopolitisk viktig forekomst

    august 20, 2025

    Stor anerkjennelse til Norge

    august 19, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Skredet i Tyrkia i 2024
    Aug 21, 2025

    Skredet i Tyrkia i 2024

    Anerkjennelse til norsk meteorittjeger
    Aug 19, 2025

    Anerkjennelse til norsk meteorittjeger

    Nikkel i urgamle fjell
    Aug 14, 2025

    Nikkel i urgamle fjell

    Vi trenger mer mineralforskning
    Aug 13, 2025

    Vi trenger mer mineralforskning

    Oppnådde gjev status
    Aug 11, 2025

    Oppnådde gjev status

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.