Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Kjøper norsk kobberprosjekt
    Bergindustri

    Kjøper norsk kobberprosjekt

    Av Ronny Setsåjuni 21, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Canadiske Capella Minerals øker sin tilstedeværelse i gamle, norske gruvedistrikter med en ny intensjonsavtale for Hessjøgruva i Midt-Norge.

    Foto: Hessjøgruva AS

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Capella Minerals’ administrerende direktør Eric Roth uttalte i en børsmelding i april at Hessjøgruva-prosjektet sikrer selskapet en plattform for vekst i Kjøli-distriktet. Både Hessjøgruva AS og lokalsamfunnet vil dra nytte av utviklingen av prosjektet, og leteaktivitetene nyter god støtte i lokalmiljøet.

    Capella Minerals er et canadisk lete- og utvinningsselskap som har flere prosjekter i Canada, Sverige og Finland.

    I tillegg kommer de nå tre prosjektene i Midt-Norge; tidligere Løkken, Kjøli og Hessjø gruver.

    Geo365.no: Norges geologiske skattkiste

    Sistnevnte har tre millioner tonn påviste ressurser med gehalter på 1,7 prosent kobber og 1,4 prosent sink. Kobolt kommer i tillegg, men dette metallet er ikke oppgitt i de historiske analysene.

    Capella vil i tiden fremover prioritere å oppgradere ressursene til bransjestandarden NI 43-101 gjennom flere boringer. Deretter vil de gjøre metallurgisk testarbeid og andre studier relatert til prosjektutvikling.

    Mineraliseringen opptrer som massive sulfidforekomster (Volcanigenic Massive Sulphide, VMS), tilsvarende forekomstene i Løkken og Kjøli. Slike forekomster er for øvrig de eldgamle ekvivalentene til tilsvarende, geologisk unge forekomster som vi blant annet finner på norsk sokkel (Seafloor Massive Sulphides, SMS).

    Geoforskning.no: Malmfabrikkene på havets bunn

    VULKANOGENE MASSIVE SULFIDFOREKOMSTER (VMS-FOREKOMSTER)
    VMS-forekomstene har vært de viktigste når det gjelder metallproduksjon i Trøndelag. Som navnet sier er disse forekomstene knyttet til magmatisk aktivitet og vulkanisme. Forekomstene dannes ved at sirkulerende varmt vann løser opp mineraler i berggrunnen og frakter metaller opp til overflaten der de avsettes som sulfider.

    Sirkulasjonen av vannet som har opprinnelse som havvann får sin energi fra magmatisk aktivitet. Varmt, salt vann har evne til å transportere metallene opp mot havbunnen, der det i møte med det kalde hav- vannet krystalliserer ut. Tilsvarende forekomster av sulfider dannes på havbunnen i dag og har fått navnet «Black Smokers» etter fargen på løsningene som kommer ut.

    Innholdet av de forskjellige metallene i denne type forekomster er avhengig av hvilke bergarter de varme løsningene sirkulerer i, men også faktorer som temperatur på løsningene, saltinnhold, surhetsgrad (pH) og oksygeninnhold (Eh), samt bidrag fra magmatiske bergarter direkte.

    Viktige VMS-forekomster i Trøndelag finnes i Løkkenområdet (Løkken, Høydal, Dragset), Undal ved Berkåk, Rørosdistriktet (Storwartz, Nordgruvefeltet), Ålen-Tydal (Hesjø, Killingdal, Kjøli, Gressli), Meråker-distriktet (Gilså, Lillefjell, Mannfjell, Torsbjørk, Fonnfjell), Ytterøya, Verdaldistriktet (Åkervoll, Mokk, Malså) og Grongdistriktet (Skiftesmyr, Godejord, Finnbu, Skorovas, Visletten, Gjersvik, Joma).
    VMS-forekomstene i Løkkenområdet er tilknyttet grønnstein som er omdannet basalt og er en del av havbunnsskorpen i det gamle Iapetushavet. Slik havbunnsskorpe som er skjøvet opp på land kalles en ofiolitt.

    Forekomster slik som Løkken kalles også Kyprostype VMS-forekomster etter typelokalitetene på nettopp Kypros. Faktisk er Løkken med sine 30 millioner tonn sulfidmalm verdens største kjente av denne typen. Ca. 24 millioner tonn malm ble tatt ut av Løkkenforekomsten mellom 1654 og 1987, med 2,1 % Cu, 1,9 % Zn, 19 g/t Ag og 0,2 g/t Au. Gjenværende ressurser er ca. seks millioner tonn.

    Kilde: Metaller i Trøndelag (NGU)

    Capella har i forkant av transaksjonen tatt en systematisk gjennomgang av tidligere innsamlede prøver ved Hessjøgruva. Prøvene er borekjerner som i dag ligger lagret i Norges geologiske undersøkelse (NGU) sitt Nasjonalt Borkjerne- og Prøvesenter på Løkken.

    Gjennomgangen har bekreftet tidligere oppgitte kobber- og sinkgehalter, og videre påvist tilstedeværelsen av kobolt.

    Kartet viser Capellas Kjøli og Hessjøgruve-prosjekter. Løkken ligger i vest. Kartografi: Capella Minerals

    Roth har tidligere uttalt at det først og fremst er de høye kobbergehaltene som har lokket selskapet til Midt-Norge. Selskapet sier i børsmeldingen at både kobber og kobolt er essensielle metaller for det grønne skiftet og energilagring.

    Les mer om selskapets aktiviteter i Kjøli og Løkken her: Jakter kobber i gamle forekomster

    Hessjøgruva AS er heleid av Holtålen kommune i Trøndelag. De har gjort intensjonsavtalen med Capella Minerals’ datterselskap Capella Minerals Norway AS.

    RELATERTE SAKER

    Løfter grafittsatsning på Grønland og i Norge

    juni 20, 2025

    Oppkalt etter industrimineral

    juni 19, 2025

    Nussir får EUs strategiske anerkjennelse

    juni 11, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    The future of deep-sea mining
    Jun 26, 2025

    The future of deep-sea mining

    Et hav av data
    Jun 26, 2025

    Et hav av data

    Vinneren er kåret
    Jun 24, 2025

    Vinneren er kåret

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.