Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Lager betong av gruveavgang
    Bergindustri

    Lager betong av gruveavgang

    By Ronny Setsåjanuar 19, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Overskuddsmasser fra Titanias ilmenittforekomst i Rogaland kan brukes til produksjon av mer klimavennlig betong. Teknologiselskapet Saferock har fått støtte av Enova til et pilotanlegg.

    Overskuddsmasser fra Titanias gruve i Rogaland kan bli nyttiggjort i klimavennlig betongproduksjon. Foto: Njål Hagen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Betong er et av verdens mest anvendte materialer. Produksjonen av hovedbestanddelen sement, som er laget av kalkstein, antas å bidra til fire prosent av de globale klimagassutslippene.

    Ifølge Det internasjonale energibyrået IEA har The Global Cement and Concrete Association, som representerer 40 prosent av den globale sementproduksjonen, uttalt at de sikter mot karbonnøytral produksjon innen 2050.

    Målet kan til dels nås gjennom fangst og lagring av CO2, men IEA påpeker at produsentene også må utvikle mer energieffektiv produksjon og alternative materialer.

    Det norske teknologiselskapet Saferock, som er spunnet ut av Universitetet i Stavanger, jobber med å utvikle en løsning for det sistnevnte punktet.

    Tidligere i januar meldte Enova at de vil støtte Saferock med 11,5 millioner kroner for utviklingen av et pilotanlegg. Målet med pilotanlegget er å kommersialisere selskapets egenutviklede teknologi for produksjon av såkalt geopolymerbetong.

    I vanlig sementproduksjon kommer størsteparten av CO2-utslippene fra brenning av kalkstein. Under høy temperatur drives CO2 ut av kalksteinen. Saferocks teknologi baserer seg heller på en blanding av knust stein og geopolymer, og unngår dermed både forbrenning og bruk av kalk.

    Saferocks betong kan også løse en annen samfunnsutfordring – overskuddsmasser fra gruveindustrien. Ved å ta i bruk disse massene i produksjonen av betong, reduseres behovet for deponier på land eller i havet.

    Enova skriver at avgangsmasser fra gruvedrift har vist seg å være spesielt godt egnet i Saferocks produksjonsprosess, og pilotanlegget skal ta i bruk gruvemasser fra Titania.

    Titania driver på Tellnesforekomsten i Rogaland, som er verdens største forekomst av titanjernstein (ilmenitt) med reserver på 400 millioner tonn og gehalt i råmalmen på cirka 18 prosent titandioksid. Det ble i 2004 brutt cirka 8 millioner tonn malm og produsert nesten 1 million tonn malmkonsentrat. Selskapet er eid av det amerikanske konsernet Kronos Inc.

    – Dersom Saferock lykkes med sitt prosjekt, vil vi ha enda et alternativ [i tillegg til karbonfangst og -lagring] for produksjon av betong med lave klimagassutslipp. Og det attpå til ved å ta i bruk en ressurs som i dag er avfall, sier klima- og miljøminister Espen Barth Eide (Ap) i pressemeldingen.

    Ved full drift vil anlegget produsere opptil 17 tonn geopolymerbetong per dag. Produktkvaliteten skal testes ut i samarbeid med Universitetet i Stavanger.

    I tillegg planlegger Lysefjorden Investering å demonstrere bruk av geopolymerbetong fra Saferocks pilotanlegg i oppføring av et signalbygg ved Lysefjorden i samarbeid med Snøhetta.

    Samarbeidspartnere i prosjektet er Titania AS, Velde Industri AS, Resitec AS, Snøhetta AS og Lysefjorden Investering AS.

    Related Posts

    Etterlyser høyere tempo

    august 14, 2026

    Verdikjeder viktigere enn forekomster

    august 12, 2026

    Samler krefter rundt larvikitt

    august 6, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Aug 14, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Et spektakulært himmelfenomen
    Aug 12, 2026

    Et spektakulært himmelfenomen

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 
    Aug 11, 2026

    Grønlandsisen nådde sokkelen tidligere enn antatt 

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Aug 07, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Vil norsk industri omfavne CCS?
    Aug 04, 2026

    Vil norsk industri omfavne CCS?

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays
    Aug 14, 2026

    The inconvenient truth about pore pressure prediction in unconventional plays

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin
    Aug 13, 2026

    Ghana’s next frontier: The Voltaian Basin

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down
    Aug 12, 2026

    Exploration drilling programme in Greenland postponed and slimmed down

    Is helium the bonus or the business?
    Aug 12, 2026

    Is helium the bonus or the business?

    Do we need seabed minerals?
    Aug 11, 2026

    Do we need seabed minerals?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.